malware v mobilu

Desítky mobilních aplikací na Google Play napadl virus, včetně her pro děti

Zavirované aplikacen na Google Play
Zdroj: Profimedia, TN.cz
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 24. 3. 2020
Téma:

Ve více než pěti desítkách mobilních aplikací na Google Play se ukrýval nebezpečný nový malware. Útočníci si díky němu mohli vydělat miliony korun denně. Zavirované byly různé hry, překladače, ale také aplikace pro děti.

Nový malware tzv. Tekya odhalil výzkumný tým Check Point Research. Škodlivý program se ukrýval celkem v 56 aplikacích, které si dohromady stáhlo více než milion lidí. Cílem malwaru bylo infikovat co největší počet mobilů, tabletů a dalších zařízení a posléze je využít k podvodům s mobilními reklamami.

 

"V rámci této kampaně byly klonovány oblíbené aplikace. 24 infikovaných aplikací bylo zaměřeno na děti (od logických her až po závodní), zbytek tvořily užitečné aplikace, například kuchařky, kalkulačky, překladače a podobně. Když si vezmeme obrovské množství infikovaných zařízení a aktivitu malwaru, mohli si útočníci potenciálně vydělat i stovky tisíc dolarů za den," uvedl bezpečnostní inženýr společnosti Check Point Petr Kadrmas.

 

Jedna z infikovaných aplikací

 

Virus napodobuje aktivity uživatele a kliká na reklamy a bannery od organizací, jako je Facebook nebo Google AdMob. "Vzhledem ke schopnosti malwaru napodobovat uživatele a klikat na různé odkazy, mohli by útočníci v budoucnu celkem snadno pozměnit kód malwaru Tekya a využít ho k ještě nebezpečnějším útokům," informoval Kadrmas.

 

Další z infikovaných aplikací

 

"Dobrou zprávou je, že všechny infikované aplikace byly z Google Play odstraněny," dodal. Google Play nabízí zhruba tři miliony aplikací a každý den přibývají - je tedy těžké u každé kontrolovat, zda je bezpečná. Lidé by se proto neměli spoléhat jen na Google Play, ale zabezpečit si své zařízení sami pomocí antivirových programů.

 

 

Pokud máte podezření, že váš smartphone napadl malware či jiný škodlivý program, odinstalujte infikovanou aplikaci ze zařízení. Nainstalujte si antivirový program, který vás ochrání před podobnými hrozbami. Aktualizujte operační systém a aplikace a používejte vždy nejnovější verze.

TN.cz