statistika úmrtnosti

Děsivá data! Domácí porody jsou riskantní, umře při nich 5krát víc dětí

Novorozenec v nemocnici
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 27. 8. 2019
Téma:

Českem otřásla nedělní tragédie, kdy po domácím porodu na Plzeňsku zemřelo miminko. Názory na porody doma se mezi Čechy radikálně liší, zdravotnická data však mluví jasně. Podle statistiky jsou domácí porody riskantnější - úmrtnost novorozenců je při nich téměř pětkrát vyšší.

Kontroverzní téma domácích porodů opět rezonuje českou společností a to v souvislosti s tragickou událostí, která se odehrála na Plzeňsku v neděli časně ráno. Podle informací TV Nova se dítě mělo narodit v pořádku, o pár hodin později u něj ale nečekaně propukly zdravotní komplikace a přivolaní záchranáři už mu pomoci nedokázali. Pro 36letou matku to měl být už druhý domácí porod.

 

Názory na porody doma se mezi Čechy různí - zatímco někteří rozhodnutí matek považují za sobecké a nezodpovědné, pro jiné je to vítaná alternativa k podmínkám panujícím v porodnicích. "Domácí porody by měly být kvalifikovány jako trestní čin," zní jeden z názorů.

 

 

Mnozí z těch, kteří obhajují domácí porody, argumentují vysokou úmrtností v nemocnicích, oproti které jsou jednotlivé případy smrti dětí narozených doma jen kapkou v moři. Data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) ukazují, že v porodnicích skutečně umírá mnohonásobně více dětí, úmrtnost při těchto porodech však není zdaleka tak vysoká, jako při domácích. Těch každý rok proběhne jen několik desítek - v nemocnicích se oproti tomu každoročně narodí na sto tisíc dětí.

 

 

Například v roce 2012, kdy se začaly sledovat údaje o plánovaných domácích porodech, zemřelo v nemocnicích 272 dětí, celkový počet porodů však přesáhl 107 tisíc. Při porodech doma ten rok zemřelo sice pouze jedno dítě, nicméně z celkových čtyř porodů.

 

V období od roku 2012 do roku 2018 umřelo při porodech ve zdravotnických zařízeních 1947 dětí, což představuje 0,26 % z celkového počtu porodů. U plánovaných domácích porodů byla úmrtnost v těchto letech téměř pětkrát vyšší. Celkem zemřeli tři novorozenci, tj. 1,23 % z celkového počtu plánovaných porodů doma.

 

 

ÚZIS do své statistiky zahrnuje také porody mimo zdravotnická zařízení, které však nejsou plánovanými domácími porody. Úmrtnost při nich je 0,94 % - tedy podstatně vyšší než při porodech s asistencí nemocničního personálu, na druhou stranu je ale stále nižší než u plánovaných domácích porodů.

 

Úmrtnost nejen při domácích porodech však může být klidně mnohem vyšší. "Plánované domácí porody evidujeme od roku 2012, jedná se ale o počty podhodnocené," tvrdí mluvčí ÚZIS Jiří Tráva. "Celková návratnost Zprávy o novorozenci je nadále velmi neuspokojivá. Unikají případy, které končí smrtí novorozence. To je důvodem falešně příznivých hodnot všech úmrtností," napsal Jáchym Kučera z Ústavu pro péči o matku a dítě.

 

Na případ porodu s tragickými následky, který se odehrál v neděli, se můžete podívat v reportáži TV Nova:

TN.cz