5,3 stupně

Děsivé ráno na Krétě! Oblíbený řecký ostrov zasáhlo zemětřesení

Zemětřesení v Řecku - 3
Zdroj: Profimedia
Následky červencového zemětřesení u Atén
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 31.7. 2019 09:51

Obyvatele a turisty na řeckém ostrově Kréta probudilo ve středu ráno zemětřesení. Otřesy dosáhly síly 5,3 stupně Richterovy škály. Epicentrum bylo u města Anogia, ale otřesy byly cítit po celém ostrově. Nejsou hlášeny žádné škody.

Země se na Krétě začala třást zhruba v 7:40 místního času. Epicentrum bylo podle webu Cretedoc.gr u města Anogia zhruba 31 kilometrů od hlavního města Heraklionu.

 

Ohnisko ale bylo v hloubce 71 km, což následky výrazně utlumilo. Podle seismologa Gerasimose Papadopoulose nejsou očekávány ani žádné další otřesy, uvedla řecká televize ERT.

 

Ačkoliv byly otřesy cítit na celé Krétě i na nedalekých ostrovech v Egejském moři, zatím nejsou hlášeny žádné škody, zranění nebo dokonce oběti.

 

Jste na Krétě a zažili jste zemětřesení? Napište nám o tom na mail zpravy@nova.cz, nebo na náš facebook. Děkujeme!

 

 

"Během vteřiny se začal celý dům třást. Všechno v policích poskakovalo, zrcadla na zdi se divoce houpala. Kočky ani psi tomu ale nevěnovali pozornost," popsal zemětřesení webu Daily Mirror britský důchodce Stephen Davies, který na Krétě žije. Jeho dům má téměř metr tlusté zdi a žádné poškození na nich nezpozoroval.

 

Je to druhé zemětřesení, které během posledních dvou týdnů zasáhlo Řecko. Země se otřásala také 19. července u Atén. Řecko leží na zlomu tektonických desek a zemětřesení jsou tu poměrně častá. V roce 2017 zasáhlo silné zemětřesení o síle téměř 7 stupňů ostrov Kos, kde si vyžádalo dvě oběti.

Podívejte se na následky silného zemětřesení v Athénách z předminulého týdne: 

Související témata:
TN.cz