Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Velký průzkum

Každé druhé dítě si na webu píše s cizími lidmi. A co to vaše?

Dítě u počítače
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto

Zhruba 46 procent českých dětí na internetu komunikuje s cizími lidmi a 14 procent z nich se nimi také setká. Česko v tomto pohledu patří mezi nejhorší státy EU. Vyplývá to z průzkumu, který se uskutečnil v zemích unie.

Jeho výsledky dnes zazněly na 14. ročníku Evropské kriminologické konference, která se do 13. září koná v Praze. Odborníci se na akci zabývají problematikou drog, migrací, terorismem, korupcí, organizovaným zločinem nebo domácím násilím.

 

Anketa

Máte přehled o tom, s kým se baví vaše dítě?

Hlasovalo 1208 lidí.


Z celoevropského výzkumu vyplývá, že každé čtvrté dítě komunikuje přes internet s cizími lidmi a každé páté z nich se pak s nimi setká. Horší situace než v Česku je například v Estonsku, kde 68 procent dětí diskutuje s cizím a na následnou schůzku přijde 22 procent dětí. Podobné to je v Itálii.

 


Lidé, kteří takto děti na internetu lákají, odborníci nazývají "cyber groomeři". S dítětem postupně manipulují, až je považuje za spřízněnou duší. Pak od něj třeba vyžadují lechtivé fotky nebo videa.


Podle české kriminoložky Kateřiny Kudrlové z Právnické fakulty Univerzity Karlovy patří mezi jejich nejčastější oběti děti, které mají problémy v reálném světě. Jsou třeba šikanované nebo mají problémy s rodiči.


"V tu chvíli je to nejsnadnější oběť pro cyber groomera, který poslouchá, naslouchá, komunikuje a najde si přítele, kterého potřebuje," upozornila Kudrlová.


Odborníci z Nizozemska informovali o programu na školách v severní části země, jenž sleduje, jak moc jsou děti ohrožené a snaží se jim pomáhat. V příštím roce by se měl rozšířit do celého Nizozemska a zřejmě i do dalších částí Evropy. "Je to vynikající nástroj, který škola vezme a bude moct okamžitě použít. Výsledkem bude, v jakém ohrožení jsou děti na školách," uvedla Kudrlová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dvě z pěti dětí by šly na schůzku sjednanou na internetu s neznámým člověkem!

Internet zahltila nová mánie: Dívky na dovolené se fotí nahoře bez

tn.cz / ČTK