Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Znepokojivá studie

Děsivé zjištění: S každým jídlem sníme přes 100 kousků plastu

Číšník
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Pro řadu lidí je usednutí k obědu či večeři světlým bodem celého dne. Podle vědců z Heriot-Wattovy univerzity v Edinburghu je to ovšem také doba, kdy se spolu s potravou dostává do našeho těla překvapivě velké množství nebezpečných plastových vláken.

Skotští vědci provedli v zásadě jednoduchý experiment - vedle talířů s jídlem ve třech domácnostech položili takzvané Petriho misky s jakýmisi lapači prachu.

 

Na konci dvacetiminutového jídla bylo v misce průměrně čtrnáct kousků či vláken plastu. A protože jsou jídelní talíře několikanásobně větší než Petriho misky, vypočetli výzkumníci, že s každým hlavním jídlem se spolu s potravou do našeho těla dostane průměrně 114 miniaturních plastových částeček.

 

Celkem tak průměrný strávník podle vědců, které cituje britský Daily Mail, nevědomky spolyká každý rok skoro 70 tisíc potenciálně nebezpečných kousků umělé hmoty.

 

Částečky plastu mohou poškodit naše plíce, otrávit ledviny a také ovlivnit fungování hormonů. Studie edinburghské univerzity také bourá mýtus, že mikroplasty lidé přijímají především z ryb a jiné mořské potravy.


 

Skotská studie ovšem ukazuje, že mikroskopické částečky plastu se ve velkém množství vznášejí i ve vzduchu, který dýcháme, přilepené na obyčejné částečky prachu. A že jich je třeba v mušlích naopak řádově méně než v běžné "suchozemské" stravě

pez TN.cz