kde rostou?

Déšť pomohl, houby rostou jako divé! Kde jich najdete nejvíce?

Houbaření
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

I když to vypadalo, že po dlouhém vedru a suchu to na houbaření příliš nebude, lidé z lesů nosí plné koše. Pomohlo vlhké počasí a deště posledních dní. Ještě lepší by mohla být situace o víkendu.

Během dlouhotrvajících veder nejeden houbař zaplakal, i v parných dnech se ale můžete z lesa vrátit s úlovkem. Lepší je situace v listnatých nebo smíšených lesích, kde se voda lépe drží v půdě. V jehličnatých byste v horku hledali nejspíš marně.

 

Teď by ale mohla být situace jiná, na mnoha místech v republice několik dní pršelo. A že to pomohlo, potvrzují houbaři na internetu, kde se chlubí svými úlovky. Nejčastěji můžete v těchto dnech nají hřiby kováře, hřiby dubové, křemenáče nebo kozáky.

 

"Něco okolo Uhlířských Janovic roste, pár praváčků, nějaké kováře, viděl jsem prťavý lišky a sem tam holubinka," napsal na webu nahouby.cz houbař ze středních Čech.

 

"Dnes jsem šel po dvou letech do lesa a nestačil jsem se divit. Po pár metrech hromada bedlí. Bylo toho tolik, že jsme naplnili 3 koše a ještě další kupa tam zůstala. Co krok to houba," pochlubil se Pavel, který žije na jižní Moravě.

 

 

Rostou také na Jesenicku. "Lesy jsou zapařené od dešťů a veder, takže rostou ve velkém. Kupa růžovek, občas kovář nebo holubinka. Našel jsem i krásné smrkáče a dubáky (mladé i obrovské přes půl koše), ale ještě hezčí kříště, takže méně znalí, radši ochutnávejte," radí houbař ze severu Moravy.

 

"Šumpersko stále jede. Růžovek na nůše,holubinky a kuřátek k neusbírání. Hřibů dost,smrkáči i dubáci, bohužel povětšinou červaví," přidal se další tipař.

 

I dna dalších místech Olomouckého kraje rostou. "Konicko - půl koše praváků, dubáků a začínají růst růžovky. Škoda, že jsem nešel tak před týdnem. Spousta velkých krásných hřibů."

 

A úlovky hlásí také z Vysočiny: "Včera jsme na Vysočině nasbírali spoustu kovářů, ale byly žluté zespoda a trochu světlejší," pochlubil se jiný houbař. "Druhů v lese přibývá. Dnes hodně růžovek, klouzek, slizák mazlavý a objevilo se v bučinách poměrně dost výborných holubinek namodralých. Smrkové hříbky oproti minulému týdnu na polovině," upozornil Luboš, který také houbaří na Vysočině.

 

Na Děčínsku houbaři našli asi kilo mladých lišek, v okolí Chocně zase hojně rostou hřiby smrkové a také růžovky. Odkud houby nosí lidé ve vašem kraji, se podívejte na webu nahouby.cz.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Špatná zpráva pro chlapy: Na světě existují houby, které ženy přivádějí k orgasmu! Kde je najít?

6 věcí o houbách, které jste určitě nevěděli, ale měli byste!

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mom TN.cz