australské počasí

Déšť v Austrálii vyhnal nebezpečné pavouky, jejich jed může být smrtelný

Pavouk Hadronyche modesta
Zdroj: Profimedia
Hadronyche modesta
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 22. 1. 2020
Téma:

Austrálie zažívá v posledních měsících velmi extrémní počasí. Po požárech zemi zasáhly také záplavy, které doprovázel silný vítr a krupobití. Tyto podmínky vyhovují především sklípkancovi skromnému (Hadronyche modesta), jehož aktivita se podle odborníků zvýšila. Lidé by si na něho měli dát pozor, pavouk má v sobě totiž jed, který může být i smrtelný.

Vlhké prostředí je pro sklípkance velmi lákavé. Déšť, který zaplavil některé oblasti Austrálie, mu tak poskytl ideální podmínky pro život. Pavouk totiž obývá vlhké prostředí v lesích na východě země. Známý je především vytvářením pavučin ve tvaru trychtýřů.

 

Jelikož se v posledních dnech jeho aktivita zvýšila, odborníci před ním varují. "Kvůli nedávnému dešti a horkých dnech, které nyní prožíváme, se pavouci začnou více pohybovat. Jsou potenciálně jedním z nejnebezpečnějších pavouků na planetě, co se týče kousnutí člověka, a musíme ho brát velmi vážně," řekla portálu CNN Daniel Rumsey, mluvčí parku v Somersby ve státě Nový Jižní Wales.

 

Pavouk je aktivní hlavně v létě, ale letos jeho sezóna začala později. Bylo totiž extrémní sucho, které zrovna nevyhledává. "Jejich jed je docela toxický a může někoho zabít. Sklípkanci vylezli ven díky nedávným dešťům a mohou se vydat do lidských obydlí po zemi nebo po střeše," doplnil Warren Bailey, majitel firmy hubící škůdce.

 

 

I když deště do některých oblastí přinesly úlevu, požáry hoří dál. Podle mapy jich je velký počet stále mezi Sydney a Melboure a také na východě Austrálie. Zatím zemřelo osmadvacet lidí a přes miliardu zvířat. 

 

Podívejte se na reportáž o polských švadlenách, které šijí kapsy pro osiřelé klokany:

Související témata:
TN.cz