nepříznivé počasí

Déšť zvedá hladiny řek. Povodí Odry se připravuje na 20leté povodně

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 19. 6. 2020
Téma:

Region kolem řeky Odry mohou v příštích dnech zasáhnou pětileté až dvacetileté povodně. Toky jsou totiž již nasycené a déšť stále nepolevuje. Na řece Polančice byl v pátek vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity.

Vydatné deště sužují téměř celou Českou republiku, Moravskoslezský kraj nevyjímaje. Na řece Polančice v obci Polanka nad Odrou byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, který označuje stav ohrožení. Podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové však hladina pomalu klesá.

 

Obyvatelé regionu Odry si však oddychnout rozhodně ještě nemohou. "Očekáváme pětiletou až dvacetiletou povodeň. To povodí je nasycené a příštích třech dnech mají být opět srážky s úhrnem 100 až 150 mm. Očekává se tak zhoršení situace na některých místech," sdělila TN.cz Vlčková.


Na živou reportáž z pátečních Televizních novin se podívejte zde:

 

Která města jsou nejohroženější, to podle ní zatím nikdo říct nedokáže. "Není možné to určit, záleží na tom, jak se naplní předpověď a kde spadne nejvíc srážek," uvedla. Kromě Polančice se výrazně zvedly rovněž toky Jičínka v Novém Jičíně a Bílovka ve Velkých Albrechticích, kde byl vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity.

 

 

Hladiny ale i v těchto případech aktuálně klesají. Naopak mírně se podle Vlčkové zvyšují hladiny velkých řek, jako je Odra nebo Olše. Povodí Odry se stejně jako jiné toky v České republice v zimě a na jaře potýkalo se suchem. Hydrologická situace se zlepšila až v květnu, v červnu však Česko začaly sužovat bouřky a přívalové deště.

 

O další vlně povodní, která se žene na Česko, se dozvíte víc v reportáži TV Nova:

TN.cz