tým KOBRA

Detaily obřího zátahu kvůli krácení daní! Škoda přesáhla 270 milionů

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Publikováno 23. 8. 2019
Téma:

Policie v pátek zveřejnila detaily k zátahu speciálního týmu Kobra. Policie obvinila 24 lidí. Krácení daní mělo probíhat od roku 2016 ve firmách, které neměly zaměstnance a vybavení k podnikání. Pachatelé způsobili škodu přes 270 milionů korun.

Hlavní organizátoři podle policie měli skrytě ovládat několik obchodních společností, do statutárních orgánů firem dosazovali tzv. bílé koně, tedy nastrčené lidi. Společnosti neměly žádné zaměstnance, kanceláře a běžné vybavení pro podnikatelskou činnost. Vykazovaly však roční obraty v řádech desítek milionů korun.

 

"Obchodní transakce se podle závěrů kriminalistů skládaly ze zcela fiktivních obchodů a dále faktických obchodů s cigaretami a tato celá konstrukce měla sloužit pouze ke krácení daní - daně z přidané hodnoty a daně z příjmu právnických osob," popsal mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

 

V rámci akce s krycím názvem PRADĚD provedl speciální tým domovní prohlídky na 60 místech České republiky. Do akce prý bylo nasazeno 110 policistů a 320 celníků. Policie obvinila 24 lidí - 17 Čechů a 7 cizinců.

 

 

"Organizátoři této trestné činnosti jsou stíháni pro zvlášť závažný zločin účast na organizované zločinecké skupině a zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby trestního zákoníku, spáchaný ve formě spolupachatelství," řekl mluvčí.

 

"Při realizaci bylo rovněž provedeno rozsáhlé zajištění majetků obviněných osob v prozatímní výši cca 68 milionů korun," dodal Ibehej s tím, že šlo o domy, byty, automobily, finanční prostředky, šperky a hodinky, ale i střelné zbraně.

 

Celníci případ prověřovali zhruba jeden rok. V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním organizátorům trest odnětí svobody až na 12 let.
 

GALERIE: organizovanou skupinu osob, která měla od července 2016 do současné doby zkrátit daň z přidané hodnoty a daň z příjmu právnických osob o více než 270 milionů korun

1
/
8
Zdroj: Policie ČR
Policie a celní správa zadržela organizovanou skupinu, která měla zkrátit daň z přidané hodnoty a daň z příjmu právnických osob o více než 270 milionů korun - 1

TN.cz