Poslední rozloučení

Detaily utajeného pohřbu Miloše Jakeše: Obří manévry, falešné jméno

Pohřeb - Miloš Jakeš
Zdroj: Profimedia
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 15. 7. 2020
Téma:

Obří bezpečnostní manévry, změna jména a pouze nezbytné minimum smutečních hostů. Česko o smrti komunistického funkcionáře Miloše Jakeše vůbec nevědělo, do poslední chvíle se podařilo utajit i pohřeb v pražském Krematoriu Motol. Víme, jak loučení s posledním generálním tajemníkem KSČ, který se snažil zastavit revoluci, probíhalo.

Zdraví mu už v uplynulých měsících příliš nesloužilo a musel využívat služeb léčebny dlouhodobě nemocných (LDN). Jeden z čelních představitelů normalizace a posléze takzvané přestavby Miloš Jakeš zemřel ve věku 97 let a v úterý ho rodina za přísného utajení pohřbila.

 

Smuteční obřad začal v motolském krematoriu přibližně v poledne a loučilo se s ním naprosté minimum lidí. Podle informací TN.cz jich mělo být pouze pět a samozřejmě mezi nimi nechyběli Jakešovi synové. Aby se o pohřbu nikdo nedozvěděl, změnili známému komunistovi jméno. Místo střežila i najatá ostraha.

 

 

Potomci normalizačního politika na sebe nikdy příliš neupozorňovali, v roce 2016 ale rezonoval prodej vily na Hanspaulce, kterou na ně Jakeš krátce předtím nechal přepsat. Za honosné stavení, jež v poslední době chátrá, pak prodejem inkasovali 45 milionů korun.

 

Jakeš měl zemřít ve střešovické LDN, kde o něj během posledních dvou let často pečovali. Předem vytipovaná firma se postarala i o pohřeb. "Poslední rozloučení s Milošem Jakešem zajišťovala soukromá služba z Jesenice u Prahy," řekl TN.cz zdroj z pražského pohřebního ústavu. 

 

Její majitelka nám sice potvrdila, že firma pohřeb organizovala, nic dalšího ale dodat nemohla. Pozůstalí očividně nevzali utajení Jakešova odchodu na lehkou váhu. Chtěli se nejspíš vyhnout humbuku, který doprovázel pohřeb jeho manželky Květeny v roce 2013. 

 

 

Miloš Jakeš po odchodu z vily, kterou obýval už za komunistického režimu, dožíval v luxusním bytě v dejvickém činžáku. Krátce před smrtí ho sužovaly potíže se zrakem i sluchem, ven už tak příliš často nevycházel. Proslavil se legendárním projevem z Červeného hrádku, v němž zpěvačku Hanu Zagorovou nazval "hodnou holkou". Rovněž ho stíhala policie kvůli spoluzodpovědnosti za zločiny na hranicích totalitního Československa.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o úmrtí posledního předrevolučního generálního tajemníka Miloše Jakeše:

TN.cz