Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.7. 2018 21:28
záchranná operace

Hrozivé detaily záchrany: Cesta ke svobodě trvala chlapcům i 9 hodin

Zdroj: TV Nova

Svět si pořádně oddychl, když se záchranářům podařilo z thajského komplexu jeskyní dostat skupinu chlapců s jejich trenérem, které v podzemí uvěznila voda. Všechny se podařilo zachránit po ohromném úsilí, celá záchranná operace byla velmi náročná.

"Nejsme si jistí, jestli je to zázrak, věda nebo něco jiného. Všech třináct členů týmu Wild Boars je venku z jeskyně," zveřejnilo po náročné operaci thajské námořnictvo na sociálních sítích.

 

Skupina zůstala uvězněná v jeskyni 800 metrů pod povrchem poté, co udeřily monzunové deště. Mladí fotbalisté a jejich trenér se dostali čtyři kilometry od ústí jeskyně, kde je po extrémně náročném pátrání objevili dva britští potápěči.

 

To byl ale teprve začátek celé operace, záchranáři si dlouhou dobu nebyli vůbec jistí, zda se jim podaří uvězněné chlapce a jejich trenéra z jeskyně dostat. Před samotným pokusem o jejich záchranu proběhla důsledná příprava.

 

 

Záchranné týmy vyčerpaly z jeskyně asi 40 % vody, tou zaplavily blízké pole. Jelikož v době pokusu byla ale monzunová sezóna, voda se do jeskyně neustále vracela, nebylo tak možné ji prostě vyčerpat a chlapce vynést ven.

 

 

Po celé délce tunelu záchranáři podle portálu IFLScience rozmístili nádoby s kyslíkem, aby se chlapci během záchrany neudusili. Samotným záchranářům trvala cesta k místu, kde mladí fotbalisté seděli na malém výstupku obklopeném vodou, dlouhých pět hodin.

 

Když se potápěči ujistili, že chlapci umí plavat, mohlo se přejít k ponorům. Chlapci byli vybaveni potápěcími maskami přes celý obličej. S každým chlapcem se pak pod vodu ponořili vždy dva potápěči, kteří nesli kyslíkové bomby.

 

V zakalené vodě a hluboké tmě se potápěči orientovali pomocí natažených lan. Aby měli záchranáři jistotu, že chlapci nebudou pod vodou panikařit, podali jim podle IFLScience uklidňující léky. Trenér je navíc v jeskyni naučil meditovat.

 

 

První část cesty se museli chlapci brodit a potápět skrz zatopené pasáže, pod vodou trávili 10 až 15 minut, uvádí IFLScience. V závěru cesty je pak čekalo šplhání po kluzkých kamenech, tam jim opět pomáhala napnutá lana.

 

Just got back from Cave 3

Pspvek sdlen Elon Musk (@elonmusk),

 

Celá záchranná operace byla rozdělena na tři fáze. Během první fáze v neděli záchranáři vyvedli na světlo čtyři chlapce, celá akce trvala dlouhých devět hodin. Záchrana musela být následně přes noc přerušena, potápěči navíc museli doplnit zásoby vzduchu.

 

14

GALERIE: Pátrání po dětech a trenérovi v zatopené jeskyni v Thajsku

Zdroj: ČTK

Pátrání po dětech a trenérovi v zatopené jeskyni v Thajsku - 1

Hodnocení:

 

V pondělí se opět vrátili a vyvedli další čtveřici do bezpečí, poslední čtveřici společně s trenérem zachránili v úterý. Všichni pak byli převezeni do nemocnice, kde byli umístěni do karantény.

 

Na reportáž TV Nova o záchraně chlapců se můžete podívat zde:

klma TN.cz
Reklama