uzavření škol

Dětem chybí bez školy režim a řád. Přibývá zbytečných úrazů i nehod

Petr Brzek
Petr Brzek
6.4. 2021 21:26
Téma:

Podle zdravotníků a hasičů přibývá zbytečných úrazů a nehod mladistvých. Z hlediska expertů to může být i tím, že kvůli zavřeným školám chybí i preventivní besedy. Podle psychologů se školáci doma nudí. Pak se stávají případy jako na Chrudimsku, kde pravděpodobně děti zapálily seník.

Vesnice Třibřichy na Chrudimsku byla o Velikonočním pondělí vzhůru nohama. Místo aby lidé slavili svátky, zachraňovali krmivo pro dobytek. V seníku si nejspíš někdo hrál se sirkami anebo dokonce kouřil. "Jednou z možných variant je hra dětí,“ informovala mluvčí hasičů Vendula Horáková.


Že děti poslední dobou vymýšlejí vylomeniny, vědí hasiči dobře. Zachraňovali třeba dívku zaseknutou v nákupním košíku. Podle rodičů je pro děti důležitý režim. A s tímhle názorem souhlasí i psychologové. Škola dětem dávala řád. "Mizí povinnost dodržovat po určitou část dne jistá pravidla,“ myslí si psycholog Jan Lašek.

 


Tragédií skončil naposledy nepochopitelný výlet pěti dětí na tenký led v Žamberku. Všechny se topily, jedno zemřelo po převozu do nemocnice. Podobným neštěstím předcházejí i besedy se žáky. Ale ty už stejně jako výuka ve školách dlouho nejsou.


"Máme obavy, že děti ztratí povědomí o nebezpečí, které jim hrozí,“ doplnila Horáková. A to je i případ pondělního požáru. "Děti nedomyslí, že kouř je může uvěznit a mohou uhořet,“ uzavřela Horáková.


Velké riziko třeba představují opuštěné jehly narkomanů. Jen za šest dní od začátku dubna se jich v Pardubicích našlo 15. "Vzhledem k tomu, že více než rok neprovádíme preventivní přednášky, bojíme se, že tohle povědomí o nebezpečnosti stříkaček vymizí,“ doplnil mluvčí pardubické městské policie Jiří Sejkora.

 

ls TN.cz