prázdniny se nachylují

Dětem se blíží školní rok. Stát na pomůcky může přispět až 34 tisíc

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
10.8. 2019 21:34
Téma:

Polovina prázdnin je za námi, a tak už rodiče pomalu nakupují potřebné školní pomůcky pro své děti. Základní vybavení vyjde i na několik tisíc korun. Sociálně slabší rodiny mohou požádat o finanční příspěvek. Úřad práce jim může poskytnout až 34 tisíc korun ročně.

Aktovka, penál, sešity a další nutná výbava do školy. Školní pomůcky rodiče pořídí zhruba od dvou tisíc korun. "Vybavená aktovka vyjde na 2290 korun, prázdná stojí 1890, a 2980 stojí plná úplně v nejvyšší řadě," srovnal majitel obchodu Milan Jauker.


V jednotlivých pomůckách je velký cenový rozdíl. "Školní plnicí pero stojí od 30 po 250 korun. Penál od 70 korun po 250. Zase záleží na kvalitě,“ doplnil Jauker.


Především rodiče prvňáků by měli s nákupem pomůcek počkat na začátek školního roku, kdy dostanou seznam potřebných věcí.

 

Kromě školních pomůcek dají rodiče tisíce korun za školní družinu a obědy ve školní jídelně. Sociálně slabší rodiny mohou žádat Úřad práce o jednorázový finanční příspěvek.


Celková částka vyplacená jedné rodině za kalendářní rok může být maximálně 34 100 korun. "Cílem je podpořit nadání, schopnosti a dovednosti dětí, aby byly potom schopné se živit a získaly vzdělání," řekla Jitka Černá z Odboru sociálního zabezpečení Kanceláře veřejného ochránce práv.

 


Do žádosti je potřeba uvést sociální a majetkovou situaci rodiny. Úřad práce posoudí, jak vysoký příspěvek může poskytnout. "Přihlíží se k tomu, kolik je členů rodiny, jaké mají náklady na bydlení, a přihlíží se hlavně k příjmům," objasnila Černá.


V loňském roce poskytl Úřad práce necelých sedm tisíc mimořádných dávek pro školáky. Peníze je možné použit i na zájmové kroužky nebo školu v přírodě.
 

Eliška Drtilová, rod TN.cz