uvolnění opatření

Děti čeká návrat do škol. Řadě rodičů se nelíbí povinné testování

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová, Dominika Janochová
Aktualizováno 22:26
11.4. 2021 21:07
Téma:

Už v pondělí se vrátí do lavic žáci prvního stupně základních škol, někteří dokonce po půl roce. V prezenční výuce se bude půl milionu žáků střídat rotačně. Jeden týden budou docházet do školy, druhý se učit z domova. Zhruba 130 tisíc předškoláků v pondělí znovu nastoupí i do mateřských škol. Na Děčínsku ale museli kvůli šíření brazilské mutace koronaviru otevření škol ještě odložit.

Poslední přípravy a v lavicích už za několik hodin budou sedět žáci. Děti ve školách budou muset nosit roušky a v pondělky a čtvrtky podstoupit antigenní testování. "Návrat dětí do škol všichni velmi vítáme, alespoň u nás doma. Akorát pevně doufám, že vláda zajistila dostatečně citlivé a průkazné testy,“ míní maminka Hana Dohnalová.


"V okamžiku, kdy některé z dětí bude pozitivní, tak ho budeme izolovat. Budeme volat rodičům, ti musí kontaktovat svého pediatra, který dítě pošle dál na PCR testy,“ doplnila ředitelka ZŠ Na Smetance Hana Vítová.

 


"Ve čtvrtek bude režim trošičku jiný, pokud nějaké dítě v nějaké třídě bude pozitivní, tak odchází na distanční výuku celá třída,“ popsal ředitel ZŠ Pod Žvahovem Jan Horkel.


Řadě rodičů se testování dětí nelíbí. Podle ministerstva ho mohou odmítnout, ale v takovém případě žáci do školy nesmí chodit a zameškanou látku se musí doučit. "To dítě zůstane v domácí péči. Na distanční výuku v době, kdy má být ve škole, nemá nárok, ale bude omluveno řádně, jako kdyby bylo nemocné,“ vysvětlila Vítová.


Ministerstvo práce a sociálních věcí rodiče upozorňuje, že v takovém případě od státu peníze nedostanou. "Ošetřovné ve dnech, kdy je umožněna prezenční výuka, čerpat nelze, pokud dítě zůstane doma z důvodu, že nebylo testováno,“ uvádí resort.

 


Dvakrát týdně se budou testovat i předškoláci. Ve školkách jim mohou pomoci rodiče.

 

A jak celou situaci vidí ministr školství Robert Plaga, se můžete dozvědět z reportáže TV Nova:

 


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

ls TN.cz