VLÁDNÍ JEDNÁNÍ

Maláčová navrhuje až 2 500 korun pro lidi v karanténě! Už od pondělí

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 20:11
25.1. 2021 10:40
Téma:

Vláda Andreje Babiše (ANO) se v pondělí sešla k pravidelnému jednání. Řešila mimo jiné novou verzi protiepidemického systému PES a příspěvek pro lidi v karanténě.

Vláda se zabývala hlavně situací s šířením nemoci covid-19 v Česku. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje pro lidi v karanténě a covid pozitivní příspěvek 250 korun denně. Dostávali by ho maximálně po dobu 10 dní. Návrh v úterý projedná s dalšími ministry a ve středu by ho měla řešit vláda.

 

"Navrhuji účinnost od 1. února. Chceme motivovat lidi, aby se nevyhýbali karanténě," uvedla Maláčová. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) není proti. "Umím si představit, že se na tom dohodneme. Může to zlepšit trasování," řekl Blatný.

 

Kabinet řešil také novou verzi protiepidemického systému. Schvalovat by ji ale měl až ve středu. Nejprve ji bude řešit vládní rada pro zdravotní rizika, která se sejde v úterý.

 

Nový PES by mohl začít platit od 1. února. Redakci TV Nova a TN.cz se minulý týden podařilo exkluzivně získat novou podobu tabulky opatření navázaných na protiepidemický systém PES. Podívejte se na ni v tomto článku na TN.cz.

 

V posledních dnech se nejvíce hovoří o návratu deváťáků a maturantů do škol. Podle ministra zdravotnictví Blatného je reálné, že by se do lavic vrátili v únoru. 

 

Intenzivní jednání probíhají také ohledně spuštění lyžařských vleků. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) řekl, že je chce otevřít již od tohoto pátku. Návrh ale na vládě zatím neprošel. Havlíček má připravit přísnější návrh na středeční mimořádné jednání vlády. Spočíval by především v omezení počtu lidí na lanovkách.

 

Pro spuštění vleků je i ministr zdravotnictví Jak Blatný. Jak obhajuje provoz skiareálů, se podívejte v reportáži TV Nova:

 

 

Na programu měla vláda i věci, které se koronaviru netýkají. Schválila například dvě novely připravené ministerstvem zemědělství. "Šlo o novelu veterinárního zákona, jejíž součástí je doplnění právní úpravy centrální evidence psů a souvisejících povinností soukromých veterinárních lékařů a chovatelů psů, a novelu zákona o rostlinolékařské péči. Ta například pomůže zamezit falšování pesticidů," uvedl mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) oznámila, že se vláda dohodla také na rozšíření nároků na příspěvek až 200 tisíc na pořízení auta pro osoby s poruchou autistického spektra a na příspěvku na zvláštní pomůcku pro lidi s demencí. "Těžce zkoušeným pečujícím rodinám tak hodně ulevíme," uvedla Maláčová.

 

 

Prošel také návrh ministerstva životního prostředí týkající se zákazu jednorázových plastových výrobků. Nová legislativa podle resortu zahrnuje hned několik typů opatření - od úplného zákazu některých výrobků, přes omezení jejich spotřeby až po povinné příspěvky výrobců na úklid obcí a měst.

 

"Cílem nového zákona je snížit nesmyslné nadužívání mnoha tisíc tun jednorázových plastů ročně, zejména z fastfoodů a hromadných akcí. Pokud se týká zákazu vybraných jednorázových výrobků, již dnes k nim existuje řada opakovaně použitelných alternativ a ročně tak můžeme uspořit milióny kusů plastových výrobků,“ popsal zákon ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
 

Vláda měla v pondělí jednat také o přesunu 10 miliard korun do rozpočtu ministerstva obrany. Svůj slib ale nesplnila, protože se jednání nezúčastnil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který má nemoc covid-19.

 

 

Babišův kabinet přitom slíbil, že v lednu ministerstvu peníze vrátí. Nyní jsou v rozpočtové rezervě, kam zamířily po schvalování státního rozpočtu a podmínce komunistů. Vláda slíbila, že je vojákům vrátí hned na prvním jednání. Zatím se tak ale nestalo a podle premiéra Babiše se o tom bude jednat až ve chvíli, kdy se ministr obrany vyléčí z koronaviru.

 

Na celý záznam tiskové konference, se podívejte zde:

TN.cz