Prázdninová nejistota

Děti mají zaplacené tábory, pořád ale netuší, zda budou. Experti mluví o srpnu

Filip Pultar
Filip Pultar
15.4. 2020 21:14
Téma:

Desítky tisíc dětí tráví každý rok část letních prázdnin na táborech. Letos ale není vůbec jisté, jestli se uskuteční. Organizátoři turnusy plánují dlouhé měsíce dopředu, zájemci jsou už dávno přihlášení a často mají i zaplaceno. Ale epidemiolog Rastislav Maďar prohlásil, že bude možné tábory pořádat nejdříve v srpnu.

Mezi ohrožené se dostal i umělecký tábor Ambroziáda. Vždy o letních prázdninách se pořádá v několika městech a několika termínech, mimo jiné také třeba v Chorvatsku. Teď však jsou desítky lektorů, instruktorů a tisíce dětí včetně jejich rodičů v nejistotě.

 

"Dva a půl tisíce dětí volá, volají jejich rodiče, jak to bude. Říkají, že se moc těšili a jestli turnusy proběhnou, a my jim nedokážeme odpovědět, nic zatím nevíme," líčí ředitelka táborů Nikola Krejčová.

 

A podobně jsou na tom také desítky skautských organizací. Každé léto zorganizují okolo tisícovky táborů pro 30 tisíc dětí. "Plánuje se to vždy dlouho dopředu, nákupy, pronájmy. Doufáme, že to bude možné uskutečnit, ale zatím se neví, s jakými omezeními. Budeme povzbuzovat skautské vedoucí, aby pokračovali v přípravách, ale aby zatím nedělali velké investice," vysvětluje tisková mluvčí české organizace Skaut Barbora Trojak.

 

 

Jasnou odpověď zatím nezná ani vláda. "O letních táborech ještě rozhodnuto nebylo, je to otázka příštích 14 dní. Počkáme na vývoj situace a podle toho rozhodneme, jak to bude v létě," řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

 

"Je to riziko. Sejdou se různé děti z různých sociologických skupin. Ale také doufám, že by v srpnu mohly proběhnout," plánuje epidemiolog Rastislav Maďar.

 

Místo relaxace na táborech v přírodě teď ale odborníci řeší, jak dohnat zameškané měsíce školní výuky. Alternativou jsou příměstské kempy zaměřené právě na vzdělávání. "Proběhla diskuze o příměstských táborech, kde by probíhala výuka. Kompenzovalo by se tím, že část žáků nebude schopná dokončit výuku," oznámil Hamáček.

 

 

"Nějaké vyrovnávací kurzy nebo letní kempy bychom v našem rozvrhu rádi viděli, ale to kritérium, jestli se uskuteční, bude epidemiologické, takže nejspíš až v průběhu srpna," doplnil ministr školství Robert Plaga. Začíná to tak vypadat, že o prázdninách stráví děti většinu času v rodinném kruhu.

Související témata:
TN.cz