návrat do lavic

Děti se budou testovat samy ve škole. Ministr Blatný představil detaily

O návratu všech žáků prvního stupně do škol by se mohlo rozhodnout brzy
Zdroj: TV Nova
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 12:06
17.2. 2021 11:50
Téma:

Situace v souvislosti s koronavirem je v Česku stále velmi vážná. I přes varování expertů se hovoří o postupném rozvolňování, které by se mělo dotknout i studentů. Některé děti by se mohly už od března vrátit do škol. Ministr zdravotnictví přiblížil, jak to bude s testováním žáků.

Během pár týdnů může být podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) situace v celé České republice stejně vážná jako je v izolovaných okresech. Nelze tedy podle jeho slov vyloučit, že přísná omezení zasáhnou i další regiony.

 

Přesto se hovoří o rozvolňování. Změny by se měly od 1. března dotknout školství, ministerstvo zdravotnictví zatím počítá s návratem několika ročníků k prezenční výuce. V současné chvíli chodí do škol děti prvních a druhých tříd základních škol, otevřené jsou také mateřské a speciální školy.

 

Anketa

Měly by se podle vás děti vrátit od března do škol?

Hlasovalo 979 lidí.

 

Pojistkou, se kterou se s nástupem dětí do škol počítá, je samotestování žáků. To připravuje Ústřední krizový štáb ve spolupráci s ministerstvem školství a ministerstvem zdravotnictví.

 

V Česku ale zatím nejsou žádné testy, které by byly registrovány k samotestování. Nejprve musí o výjimky požádat výrobce testů.

 

 

"Testování se předpokládá dvakrát týdně. Jedná se o testování, které si stejně jako v Rakousku může provést ten student sám," uvedl Blatný s tím, že by se děti měly samy testovat přímo ve školách.

 

Změny by se od 1. března neměly dotknout regionů, ve kterých aktuálně platí přísnější bezpečnostní opatření. Blatný nevyloučil, že se ještě může situace změnit, ministerstvo zatím ale s takovou variantou nepracuje.

 

To, že se chystá návrat dětí do škol od března, potvrdil už v pondělí ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Od 1. 3. startujeme pilotní projekt testování ve školách. Cílem je postupně umožnit přítomnost žáků závěrečných ročníků SŠ, praktickou výuku SŠ a 9. ročníků ZŠ," napsal na twitteru.

 

Připomeňte si, jak testování žáků probíhá v Rakousku a jak by to mohlo vypadat v Česku:

TN.cz