Letní koupání

Děti se často koupají v městských kašnách, hrozí nemoci i pokuty

Dítě a pes v kašně
Zdroj: TN.cz
Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
15.6. 2021 5:50
Téma:

Koupání v kašnách je ve většině českých měst zakázáno. I přes to můžeme často vidět, jak se v nich brouzdají dospělí lidé či dokonce děti. Voda je přitom často využívána k mytí psů nebo bezdomovci. Koupání v nich tak může způsobit nepříjemné zdravotní komplikace.

Při koupání v kašnách člověk riskuje své zdraví. Jedná se totiž pouze o architektonické prvky, které mají zlepšovat celkový vzhled města, takže hygienici nemají povinnost kontrolovat kvalitu vody v nich.


V Praze se sice kašny chemicky ošetřují a mění se v nich voda, ale i tak magistrát koupání v nich nedoporučuje. "Fontány ani kašny nejsou v Praze určeny ke koupání. Jde pouze o krajinotvorné a městotvorné prvky. V některých kašnách a fontánách je navíc voda chemicky ošetřena a ve většině fontán cirkuluje. Pro ochlazení v horkém počasí jsou vhodnější mlžítka, která po Praze nainstalovala naše společnost Technická správa komunikací," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

 


V Brně koupání v kašnách či fontánách plošně zakázáno není. Správci parků mohou ale vydávat provozní řády, ve kterých mohou případné omezení stanovit. "Takto je například stanoven zákaz koupání ve fontáně u Janáčkova divadla. V případě porušování pravidel v tomto parku se mají lidé obracet na jeho správce, tedy Veřejnou zeleň města Brna," informuje mluvčí Magistrátu města Brna Filip Poňuchálek.


Některá města v Česku, jako je například Karviná či Hradec Králové, ale koupání v městských kašnách zakazují přímo vyhláškou. Hříšníkům tak mohou policisté udělit až desetitisícovou pokutu.

 

Největším problémem ale při koupání stále zůstávají možné zdravotní komplikace. Člověk se může pořezat o střepy, které mohou být pod vodou schované. Navíc nikdy není jasné, kdo se v ní koupal před vámi, takže hrozí riziko chycení různých bakterií, které mohou způsobit kožní problémy. "Pokud tam byla například zvířata, tak v kašně mohla opláchnout svoje výkaly. Voda může obsahovat i velké množství bakterií," uvedl dermatolog Petr Arenberger.


Jaké nemoci hrozí při koupání ve veřejných kašnách? Podívejte se na reportáž televize Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz