PODEZŘENÍ Z PEDOFILIE

Metodu v německých školkách řešila policie kvůli pedofilii. Je i u nás

Mateřská škola
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 9. 6. 2020
Téma:

Kvůli podezření ze zneužívání dětí v Německu se v centru zájmu ocitla vyučovací metoda Original Play. V Česku se této metodě věnovalo několik seminářů, do tuzemska zavítal i tvůrce metody. Kritici poukazují hlavně na kontakt dětí a dospělých.

Rozesmáté děti, objímání s dospělými. Tak vypadá průběh výukové metody Original Play, která si klade za cíl omezit agresivitu a nevhodné chování. Ta se ale po loňském případu z Berlína, kdy někteří rodiče promluvili o sexuálním zneužívání dětí, dostala do centra zájmu.

 

Takto vypadá výuka metodou Original Play:


Podle společné reportáže německé ARD a rakouské ORF se některé děti ve školkách v Hamburku a Berlíně staly terčem pedofilů. "Nemluvíme jen o vážném sexuálním zneužívání, ale také o násilí, ponížení či sadismu," popsal jeden z otců.

 

Podívejte se na původní reportáž ORF a ARD s českými titulky: 


Německá prokuratura ale nakonec vyšetřování zastavila pro nedostatek důkazů. Přesto je tato metoda v některých spolkových zemích zakázána. Omezení platí i v Rakousku.

 


V Česku se metoda zatím objevila spíše jako námět workshopů a seminářů v roce 2018 a 2019. Do země zavítal i její tvůrce Fred Donaldson. Metodu podle autorů podporuje i UNICEF.

Anketa

Souhlasili byste s kontaktní výukovou metodou pro vaše dítě?

Hlasovalo 695 lidí.

Proti metodě se postavil i spolek Tradiční rodina. Ten kritizuje jak odborné znalosti a dovednosti Donaldsona, tak možnost, že se k dětem mohou dostat cizí lidé, a to i bez pedagogického vzdělání. Se svými obavami se obrátilo mimo jiné na ministerstvo školství pod vedením Roberta Plagy (ANO).


"Nadále platí, že se ministerstvo školství s činností tohoto projektu nesetkalo a dále, že Česká školní inspekce neobdržela žádný konkrétní podnět k prověření jejích aktivit," uvedl Plaga.

 


"Pokud jde o zmiňovanou metodiku, postupy v ní uváděné mají pouze doporučující charakter. Pro ředitele škol je z hlediska organizace vzdělávacích a volnočasových aktivit závazný rámcový vzdělávací program. Pakliže jsou vzdělávací projekty či doplňující vzdělávací akce nestátních neziskových organizací v souladu se školními vzdělávacími programy, vycházejícími z rámcového vzdělávacího programu, rozhoduje o jejich zapojení do vzdělávacího procesu výlučně ředitel školy," doplnil.


Mezinárodní nadace Original Play má své stránky rovněž v češtině. Na stránkách je záložka ohledně nadcházejících událostí, je však prázdná.

 


Nadace Original Play vznikla v Polsku v roce 2018. Za použití mimo jiné i fyzických kontaktů mezi dětmi a dospělými "nabízí metoda Original Play alternativu k agresi a násilí bez použití síly, s respektem k sobě samému i ostatním. Poskytuje různé možnosti reakce na agresi, násilí a strach bez nutnosti pomsty a odplaty", jak stojí ve vysvětlení na stránkách nadace.

 

Přes devět a půl tisíce záškoláků, žáci se neúčastní online výuky. Podívejte se na květnovou reportáž televize Nova:

TN.cz