Život ve výšce

Děti už do školy nemusejí lézt po útesu, Čína vesničany vystěhovala!

Vesnice přístupná jen po strmých žebřících se přestěhovala - 1
Zdroj: Profimedia
Děti už po strmých žebřících šplhat nemusejí
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 17. 5. 2020
Téma:

Čínská vesnice A-tchu-le-er se proslavila před pár lety, když celý svět obletěly fotky zdejších dětí, jak šplhají po vratkých žebřících po stěně strmého útesu, aby se tak dostaly do školy. S jejich "rozcvičkou" je teď konečně šmytec.

Vláda se totiž rozhodla, že život na osmisetmetrovém odlehlém útesu na jihozápadě země není pro vesničany, jejichž jediným spojením se světem byly příkré žebříky, dost dobrý. A kuriózní sídlo přestěhovala do nově vybudovaných domů, píše CNN.

 

Dvě stě let stará vesnice v provincii S'-čchuan se stala slavnou před čtyřmi lety, když se objevily fotografie místních školáků, jak sestupují z příkrého útesu po viklajících se ratanových žebřících, jimž obyvatelé dávají přízvisko nebeské.

 

Šplh trvající dvě hodiny byl pro obyvatele vesnice jediným spojením s vnějším světem. Po žebřících museli například snášet i vypěstovanou zeleninu, aby ji mohli prodat na nejbližší tržnici.

 

Posléze zasáhly úřady, které nechaly ručně vyráběné žebříky vyměnit za kovové se zábradlím, což pro obyvatele představovalo výraznou úsporu času a cestu do civilizace zrychlilo.

 

 

Tento týden ovšem členové 84 domácností z A-tchu-le-eru využili žebříky naposledy - úřady totiž nechali vesničany přestěhovat do obytných domů.

 

V nových bytech o plochách od 25 do sta metrů čtverečních mají vesničané podle čínských médií mimo jiné moderní kuchyně, splachovací toalety, plyn i elektřinu.

 

"Jsem velmi šťastný, že jsem získal velmi dobrý dům. Díky stěhování bude život pro moji rodinu mnohem pohodlnější. Děti se do školy dostanou snadno a budeme mít lepší přístup k lékařům," citovala státní média vesničana Mose La-lua.

 

GALERIE: Vesnici na útesu přístupnou jen po žebřících Čína vystěhovala

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Vesnice přístupná jen po strmých žebřících se přestěhovala - 4

 

 

TN.cz