Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Srovnání s Evropou

Děti v Česku se učí skoro 200 dní, jinde mají měsíc volna navíc!

Předávání vysvědčení - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Ve středu 14. května si Česko připomnělo 150 let od definitivního zavedení povinné školní docházky. Podle projektu Evropa v datech české děti strávily v roce 2017 ve školních lavicích 196 dní. Jen ve třech zemích musely děti ve školách trávit víc času. Ve srovnání se zahraničím ale stráví ve školách za studium mnohem méně hodin.

Víc hodin v lavicích strávili v roce 2017 jen žáci v Itálii (200 dní), v Dánsku (také 200 dní) a v Německu (208 dní). České děti se učily 196 dní. Slovenské děti měly 188 školních dní, polské o tři méně, v Rakousku a v Maďarsku se děti učily 180 dní.

 

Třeba v Řecku a na Kypru se děti učily jen 176 dní, prázdniny tak měly o měsíc delší než děti v České republice. Vůbec nejkratší školní rok měly děti ve Francii, děti šly do školy 162krát. Výrazně se napříč Evropou liší také to, kolik let musí děti ve škole povinně strávit a kolik vyučovacích hodin během nich musí absolvovat.

 

Kolik vyučovacích dní měly děti v jednotlivých zemích v roce 2017:

Interaktivní mapa, po najetí na příslušnou zemi se zobrazí počet vyučovacích dní v dané zemi v roce 2017

 

"Když český prvňáček nastupuje do školy, je mu obvykle šest let a za sebou má už jeden rok povinné předškolní docházky. Do školy pak musí chodit dalších devět let, a když v patnácti letech povinnou docházku dokončí, má za sebou minimálně 7 056 hodin ve škole," uvedla Adéla Denková z projektu Evropa v datech.

 

Třeba slovenský školák, ačkoliv strávil v lavicích předloni méně dní, musí během studia absolvovat o 642 vyučovacích hodin více. Děti v Německu musí absolvovat dokonce o 1 292 vyučovacích hodin více než ty České. Dvanáct spolkových zemí má 12 let povinné školní docházky, v pěti dalších spolkových zemích je to dokonce ještě o rok déle.

 

Kolik vyučovacích hodin mají děti předepsaných za studium v jednotlivých zemích:

Interaktivní mapa, po najetí na konkrétní zemi se zobrazí, kolik vyučovacích hodin mají děti předepsané za celé studium, a kolik z toho ročně připadá na výuku na 1. a na 2. stupni.

 

"Méně vytíženi jsou na první pohled francouzští školáci, protože do školy chodí jen deset let a například loni zamířili do lavice jen 162krát. Výuka ale musí být intenzivnější, protože by v ní měli strávit minimálně 9 140 hodin, tedy o 762 hodin více než v Německu,“ doplnila Denková.

 

Severní Irové, Belgičané, Portugalci a Dánové během studia absolvují přes 10 tisíc vyučovacích hodin. Nejdelší povinnou školní docházku mají Nizozemci, Maďaři a Makedonci, kteří se povinně musí vzdělávat 13 let. Podle Evropy v datech Maďaři nastupují do školky už ve třech letech a povinný mají i první rok na střední škole.

 

Délka povinné školní docházky v jednotlivých zemích:

 

O možném prodloužení povinné školní docházky chce debatovat ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Mezi patnácti opatřeními, které by ministerstvo chtělo zavést proti chudobě, je právě změna povinné školní docházky například do dosažení výučního listu.

 

Analytici ale upozorňují, že délka času stráveného ve škole ještě nezaručuje kvalitní vzdělávání. "Dánsko patří k zemím se spíše nadprůměrnými výsledky v rámci mezinárodních srovnání, Itálie spíše k zemím, které jsou průměrné či podprůměrné. Obě země přitom patří k těm, které mají nejdelší školní rok," říká Bohumil Kartous z Informačního centra o vzdělávání EDUin.

 

 

"Stejně tak srovnání Maďarska s Finskem: Maďarsko je spíše podprůměrné, Finsko premiant. Přitom v Maďarsku nastupují děti povinnou školní docházku velmi brzy a mají nejdelší školní docházku v Evropě, zatímco ve Finsku až v sedmi letech," dodává Kartous. Hlavní roli podle něj hraje kvalita učitelů.

 

Povinnou školní docházku zavedl v českých zemí tzv. Hasnerův zákon ze 14. května 1869. Podle něj museli chlapci i dívky v šesti letech povinně nastoupit do školy, kde strávili minimálně 8 let. Základy školní docházce položila v roce 1774 Marie Terezie.

vbo TN.cz