Lidská solidarita

Dětská léčebna prosila o roušky a respirátory. Lidé jich poslali desítky!

Petr Brzek
Petr Brzek
Publikováno 29. 3. 2020
Téma:

Informace o nedostatku roušek a respirátorů v Dětské léčebně v Janských Lázních zvedly velkou vlnu solidarity. Lidé na místo začali posílat ochranné pomůcky. Léčí se tam pacienti s onkologickými nebo dýchacími problémy a situace byla tak vážná, že roušky sháněli i sami rodiče nemocných dětí. Stále však není potřebného materiálu dost.

"Úžasná reakce, chci všem poděkovat," prohlásil Patrik Dospíšil, který prosil o pomoc se sháněním roušek. Jeho syn má svalovou dystrofii, je slabý na srdce i plíce. Nákaza by tak přímo ohrozila jeho život. Hned následující den do léčebny dorazily první balíky.

 

"Daruji mu je, byť mám jen dva kusy. Jsem sama s dětmi, ale on je potřebuje víc,“ uvedla jedna z dárkyň. Velkou solidaritu lidí si nemohl vynachválit ani ředitel lázní Martin Voženílek. "Díky medializaci jsme měli ohromně kladnou odezvu," poděkoval.

 

 

Schopnost spolupráce potěšila obyvatele v celé oblasti. "Konečně jsme se semkli," těšilo jednoho z dotázaných v Pardubicích. "Solidarita ještě funguje," přikyvoval další.

 

Respirátory neváhali poslat ani lidé, kteří jich sami mají málo. Překvapením pak byl také muž, který chce pomoci z Německa. "Slyšel jsem otce, jak prosí o pomoc se získáním respirátoru pro syna, který potřebuje ochránit před kapénkovými infekcemi. Skutečně bych rád pomohl a poslal mu pár respirátorů FFP2," slíbil.

 

 

V lázních pracuje 430 zaměstnanců, kteří se starají o dvě stě dětí. Ještě minulý týden měli pouhých 15 respirátorů. Firma z Ústí nad Orlicí jich poslala sto. Ani to ale stále nestačí. "Ideálně bychom potřebovali ještě daších 400 dalších respirátorů," přiznal Voženílek.

 

Respirátory totiž vydrží jen několik hodin. Prozatím tak léčebna situaci řeší tím, že ochranu obličeje dezinfikuje a používá ji opakovaně.

TN.cz