Pardubický kraj

Děvčátko (3) vypadlo z okna na Svitavsku. Matka podle policie spala

Petr Brzek
Petr Brzek, Lucie Staničková
Publikováno 21. 9. 2020
Téma:

Tříleté dítě vypadlo z okna v pondělí dopoledne v Rychnově na Moravě na Svitavsku. Neštěstí se stalo ve chvíli, kdy jeho matka spala. Holčička skončila v nemocnici.

Nešťastná událost se odehrála o půl desáté. Podle policie dítě spadlo ze zhruba pětimetrové výšky. Podle zdravotníků bylo svým způsobem štěstí, že pád zbrzdila pod oknem hromada suti. Přesto dispečink neprodleně poslal do obce poblíž Moravské Třebové vrtulník, který s dívkou nakonec přistál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

 

"Dítě bylo po celou dobu při vědomí,“ řekla TN.cz policejní mluvčí Dita Holečková.

 


Nejbližší vyšetření ukážou, zda nemá vnitřní zranění nebo zlomeniny. Okolnosti neštěstí na místě rozplétá policie. Ta zjistila, že v domě měla být s holčičkou matka, jenže ta v osudnou chvíli ještě spala. Policisté ji dali dýchnout a ukázalo se, že pod vlivem alkoholu nebyla.


Orientační test na drogy však pozitivní byl. Zdravotníci se s podobnými pády setkávají poměrně často, někdy bohužel končí tyto případy i tragicky. Obzvláště batolata jsou nejen velmi rychlá, ale taky vynalézavá.


Během okamžiku si dítě k otevřenému oknu může dostrkat židli nebo krabici. Dostatečnou obranou není ani síťka proti hmyzu - stalo se, že dítě na ni zatlačilo a dolů se zřítilo i s ní. Vlastní kapitolou jsou balkóny.


Poblíž zábradlí by neměly být uložené věci, na které by se dalo vylézt. Dítě se může protáhnout i mezi sloupky zábradlí. Proto je žádoucí na ně připevnit jemnější pletivo. Základní radou zůstává, aby děti nikdy nezůstávaly bez dozoru.

 

V Hradci Králové vypadl z okna ve druhém patře chlapec. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz