Boj s Covid-19

Dezinfikováním zeleniny riskujete! Zkuste zdravější způsob

Hubnutí
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto.
Michaela Trochová
Michaela Trochová
3.4. 2020 5:45
Téma:

Řada lidí dává nyní v obavách z nákazy přednost baleným potravinám. Zatímco u uzenin, sýrů, pečiva nebo trvanlivých potravin, to problém není, nad regály s ovocem a zeleninou vyvstává řada otazníků. Vitamíny jsou potřeba, ale jak si spolu s nimi nezavléct domů také obávanou infekci?

Na různých površích dokáže koronavirus přežít dlouhé hodiny, a dokonce i dny, daří se mu mimo jiné ve vlhkém prostředí. I když se hygienická opatření v obchodech s potravinami velmi zpřísnila, riziko, že si virus donesete na zakoupeném zboží, tu přeci jen je. Právě ovoce a zelenina tak budí rozpaky. Jejich vitamíny jsou potřebné pro posílení obranyschopnosti, na druhou stranu jsou většinou nebalené, případná nákaza tak může být přímo na jejich povrchu.

 

„Nezaznamenali jsme v literatuře žádný dokázaný případ přenosu nových koronavirů z povrchu syrové zeleniny a ovoce. Nebylo ale úplně vyvráceno podezření, že je možný přenos i touto cestou. Ví se, že povrch potravin může být kontaminován aerosolem, dotykem nebo se spekuluje i o přenosu částicemi prachu,“ vysvětluje Jiří Ruprich ze Státního zdravotního ústavu.

 

Některé obchody i proto zavedly přísná hygienická opatření. Podívejte se v reportáži:

 

Řada lidí se tak doma pustí do důkladné dezinfekce zakoupeného zboží. Na sociálních sítích kolují doporučení omývat ovoce jarem, peroxidem vodíku, dokonce ředěným savem. Podle odborníků ale vůbec není potřeba používat chemické látky, které vám mohou dokonce vyvolat zažívací potíže nebo jinak ohrozit vaše zdraví.

 

 

Vaše obavy rozptýlí obyčejné blanšírování. Je účinné na ovoce i zeleninu, použít ji ale můžete i na bylinky a další rostliny, což oceníte při přípravě tradičních velikonočních pokrmů. Dokáže zlikvidovat většinu virů a bakterií, ale také pesticidy z povrchu plodin. Doporučuje ho dokonce Světová zdravotnická organizace WHO, neboť blanšírování při teplotě 70 °C je bezpečné, a současně nesnižuje nutriční hodnotu jídla.

 

„Metoda blanšírování je velice prostá a proveditelná v domácnosti. V principu se zelenina rozdělí na menší kousky a vloží se krátce, obvykle na jednu až tři minuty, do vařící vody,“ popsal odborník SZÚ. Základem je mít velký objem vařící vody, aby se zelenina velmi rychle prohřála. Je to obvykle 100 g zeleniny rozdělené na menší kousky na 1 litr vody.

 

Vařit ji ponechte asi minutu, pak teplotu stáhněte a vložte pokrájené plodiny, které chcete očistit. „Jde o denaturaci bílkovin, které se ničí většinou okolo 50-60 °C. A samozřejmě se tak ničí i povrchové proteiny na virech a bakteriích. Odstraňují se případné pesticidy na povrchu,“ dodává odborník. Indikace, kdy vyjmout zeleninu z vařící vody, je začínající barvení vody.

 

 

Rozhodně není třeba plodiny přímo vařit, to z hygienických důvodů není nutné a zbytečně byste se tím připravili o hodnotné živiny. Na teplo je náchylný například pro imunitu zásadní vitamin C, ale také thiamin či řada aromatických sloučenin, ubrali byste tak jídlu i jeho typickou vůni a chuť.

 

Co je při blanšírování zcela nezbytné, je okamžité prudké ochlazení zeleniny či ovoce ihned po vyndání z horké vody. Toho dosáhnete tak, že z vařící vody vyjmete zeleninu a ponořte ji do větší misky plné studené vody s kostkami ledu. Tento postup zajistí křehkost a zachová barevnost zeleniny, předejde se také nežádoucímu měknutí.

 

Tradiční zelenina pro blanšírování je třeba brokolice, květák, hráškové a fazolové lusky, ale i mrkev, paprika, rajčata, zvládne ho ale většina zeleniny, bylinek i ovoce. „Listová zelenina je na teplo velmi citlivá a rychle změkne. Některé tvrdší saláty jako římský nebo ledový salát ale docela dobře blanšírování vydrží, i když jsou pak měkčí. Někomu to ale právě takto chutná,“ dodává odborník. Některé plodiny mohou blanšírováním ztratit nebo utlumit svou štiplavost nebo hořkost, mohou tak být i chuťově příjemnější, především pro děti.

TN.cz