pochybení v nemocnici

Dianka (†1,5) zemřela v křečích vinou lékařů. Z její smrti obvinili primáře

Dianka zemřela vinou lékařů
Zdroj: TV Markíza
Holčička zemřela v říjnu před třemi lety
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 8. 9. 2020
Téma:

Po třech letech nastal posun ve vyšetřování případu úmrtí 1,5roční holčičky Dianky ze Slovenska. Ta přišla o život poté, co se v nemocnici nakazila rotavirem. Lékaři jí neprovedli potřebné vyšetření a infúzi dostala až po 27 hodinách - navíc nesprávnou. Když ji posléze převezli do bratislavské nemocnice, na záchranu už bylo pozdě. Z její smrti obvinili primáře pediatrie.

Zdrcení rodiče malé Dianky mají po třech letech v rukách závěry policejního vyšetřování, informoval zpravodajský web TVNoviny.sk. Ze smrti 1,5ročního děvčátka obvinili primáře oddělení pediatrie nemocnice v Galantě. Tam holčičku přijali v říjnu roku 2017 s průjmy, bolestmi, teplotami a podezřením na dehydrataci. 

 

Potřebné vyšetření jí však neprovedli. Podle policie primář nenařídil okamžitý odběr krve, stolice ani moči. Přestože byla dehydrovaná, infúzi dostala až po 27 hodinách, navíc nesprávnou. Na pochybení v léčbě Dianky minulý rok poukázal i slovenský Úřad pro dohled nad zdravotní péčí. Galantské nemocnici tehdy uložil pokutu.

 

Pár dní před tím, než rodiče vzali Dianku na vyšetření, ležela s akutní bronchitidou v nemocnici v Žiari nad Hronom, kde se nakazila se rotavirem. Den po propuštění přestala jíst a začaly ji trápit průjmy, zvracení a svalové křeče.

 

 

Její stav se rychle zhoršoval. Léčba, kterou nasadili v Galantě, ji ještě přitížila. Místo uvolnění křečí bolesti pokračovaly a po těle jí naskákaly červené skvrny.

 

Dianka nakonec přestala dýchat a museli ji připojit na plicní ventilaci. Převoz do bratislavské nemocnice už ji nezachránil. Holčička tam upadla do kómatu a došlo u ní k těžkému otoku mozku. Nakonec rodiče svolili s odpojením od přístrojů.

 

Galantská nemocnice za svým primářem stojí. Ten s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost. Podle vyjádření nemocnice udělali lékaři maximum, přestože to děvčátku život nezachránilo.

 

GALERIE: Dianka zemřela na rotaviry

1
/
5
Zdroj: archiv Jany Jarašové
Dianka zemřela vinou lékařů - 5

TN.cz