mezinárodní den bez diet

Diety ji málem připravily o život. Ve 22 letech se jí zastavilo srdce

Téma:

Na 6. května připadá Mezinárodní den bez diet. Vznikl před více než čtvrtstoletím ve Velké Británii a má za cíl upozornit na nesmyslné trendy extrémních diet. V mnoha případech touha po dokonalé postavě končí vážným poškozením zdraví. 22leté Tereze z Brna se po drastických dietách dokonce zastavilo srdce a lékaři ji zachránili na poslední chvíli.

Byla mladá, chytrá, s váhou okolo 60 kilogramů. Přesto i ji nahlodala touha po extrémní štíhlosti, a tak začala držet diety. "Zkoušela jsem, co mi bude sedět, a snažila omezit ty kalorie, až jsem třeba skončila na čisté vodě," popsala svou zkušenost Tereza.

 

Dívka vystřídala sedm různých, podle internetu zaručených diet, po kterých by se měla podobat svému ideálu - superštíhlým modelkám. "Za dva měsíce jsem měla asi nějakých 20 kilo dole, což už teda bylo vidět," vzpomínala.

 

Jenže s nízkou váhou přišly i vážné zdravotní následky. Padání vlasů, zkažené zuby a nakonec Tereze začal selhával jeden orgán za druhým. Přesto chtěla dál hubnout. "Poslalo mě to vlastně až na úplné dno, na okraj života a smrti. U mě to začalo bulimií, zvracela jsem i dvanáctkrát za den," dodala.

 

Její tělo už to ale jednoho dne nevydrželo a Tereza zkolabovala. Zastavilo se jí srdce, vážila méně než 40 kilogramů. Anorexii porazila, ale s bulimií bojuje dodnes.

 

 

"Můj život to komplikuje," připustila Tereza. "Nemůžu s přáteli jít na nějaké to jídlo. Chtěla bych si vybojovat normální smýšlení, ale nemám vyhráno," doplnila.

 

V roce 2017 se u nás s poruchami příjmu potravy léčily téměř čtyři tisíce pacientů. Téměř pět set jich skončilo v psychiatrických zařízeních. Velký nárůst nemocných je pak u dětí ve věku mezi deseti a čtrnácti lety.

Související témata:
Lucie Cochlarová/mj TN.cz