Lékaři varují

Diety ohrožují zdraví žen! Mohou vést k rakovině i neplodnosti

Dieta
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

Hubnutí bývá jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí. Jenže drastické diety mohou mít vážné následky, především u žen. Lékaři varují, že mohou dokonce vést k rakovině nebo neplodnosti!

Většina lidí chce zhubnout co nejrychleji, a tak buď úplně hladoví, nebo omezí stravu jen na zeleninu a další "zdravé" potraviny. Jenže tak drastické diety často nevedou k dlouhodobému poklesu váhy, ale naopak k závažným onemocněním.

 

Největší riziko podle lékařů hrozí ženám. Tělo se náročným dietám brání a ihned po skončení hladovění začíná vytvářet tukové zásoby. Výsledkem je opětovné tloustnutí a také zvýšená tvorba estrogenů, které jsou obsaženy v tukové tkáni.

 

"V důsledku toho může vznikat tzv. hyperestrinní stav, kdy dochází k nadměrné stimulaci děložní sliznice a jejímu růstu. To může vést až ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny děložní sliznice," upozornil gynekolog Pavel Turčan.

 

Ohroženy jsou také vaječníky. "Žena se při dietě dostává do stavu, kdy může být narušená i glukózová tolerance a správná funkce vaječníků. To může mít za následek zvýšení hladiny mužských pohlavních hormonů a způsobit takzvaný syndrom polycystických vaječníků," doplnil Turčan.

 

 

 

Dlouhodobé nepřiměřené diety pak mohou vést až k neplodnosti. Při nevyrovnané stravě se u žen vyvinou poruchy menstruačního cyklu, který se prodlužuje nebo dokonce zcela zastaví.

 

"Může to být na přechodnou dobu, u někoho již natrvalo. V těchto případech ženám nedozrávají vajíčka, neprobíhají cyklické změny na vaječnících či děložní sliznici, a tudíž se stávají neplodnými," řekl lékař.

 

Takové diety navíc nepřinášejí vysněné výsledky. K trvalému úbytku váhy vede pouze dlouhodobá změna stravovacích návyků, upozorňují odborníci. "Výsledkem krátkodobých diet je neustále se opakující období hubnutí a přibírání. To často vede k tomu, že je každý další pokus o hubnutí těžší," varuje výživová poradkyně Monika Tělupilová.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz