Zásoby vody

Díky sněhu se plní nádrže. Některá místa ale stále sužuje sucho

Téma:

Vydatné srážky v posledních dnech na některých místech v Česku pomohly naplnit některé přehrady - například v Moravskoslezských Beskydech. Naopak v Jeseníkách je vody stále málo.

Sníh, déšť a tání dělá radost vodohospodářům. Průtoky a hladiny nádrží, které celý loňský rok sužovalo sucho, se teď postupně plní. Jen na přehradách v Beskydech za poslední měsíc přibylo 18 milionů kubíků vody.

 

Ještě na začátku prosince přitom Povodí Odry chtělo kvůli nízké hladině a průtoku omezit odběr vody z Žermanické přehrady. Teď je tam vody přebytek. Až po okraj je naplněná i nádrž Šance, která se rekonstruovala tři roky a byla částečně vypuštěná. Pokud bude dál sněžit a střídavě se oteplovat, hrozí naopak riziko, že budou muset vodohospodáři pomalu upouštět.

 

"Vše bude záviset na rychlosti tání. Pokud bude stoupání hladiny pozvolné, bude to v pořádku. V případě rychlého tání ale budeme muset vodu odpouštět a zachovat předepsanou maximální rychlost stoupání hladiny," uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

 

 

 

Nadprůměrné zásoby vody v podobě sněhu postrádají na druhém konci kraje. Jeseníky se stále vzpamatovávají z loňského sucha. Ve dvou největších nádržích, Slezská Harta a Kružberk, chybí 33 milionů kubíků vody. Tedy téměř dvojnásobek vody, která přibyla v Beskydech. Prognóza ale podle hydrologů není dobrá.

 

Letošní množství sněhu na horách je přitom extrémně důležité pro další roční období. Pokud ho bude málo, čeká nás nejspíš stejně suchý rok jako ten loňský.
 

Jan Socha, sei TN.cz