Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

krize ve vesmíru

Díru do ISS navrtali američtí kosmonauti, tvrdí ruská média

Zdroj: TV Nova

Díru do ruské části Mezinárodní vesmírné stanice vyvrtali Američané, zveřejnil šokující zprávu portál Kommersant s odkazem na ruskou agenturu Roscosmos. Ta odmítla příčiny úniku vzduchu z ISS komentovat až do konce vyšetřování.

Na konci srpna se řídícím střediskům Ruska a USA, které monitorují Mezinárodní vesmírnou stanici, rozezněl poplach, když začal na stanici klesat tlak vzduchu. Důvodem byla malá dírka v ruském modulu Sojuz-09 MS.

 

Dlouho se spekulovalo o tom, že díru vytvořil náraz mikrometeoritu. Následně se také objevila teorie o tom, že byl modul poškozen již na Zemi, kde do něj dělník omylem zajel vrtačkou, protože se ale bál postihu, celou věc nenahlásil.

 

Portál Kommersant přišel s informací, že měla celá nehoda úplně jiný důvod. Díru měli do ruského modulu vyvrtat Američané. Portál uvádí, že to astronauti udělali kvůli špatnému zdravotnímu stavu jednoho z nich. Kterého ale portál nespecifikoval.

 

Ruská vesmírná agentura tuto informaci nepotvrdila s prohlášením, že počká na výsledky vyšetřování komise.

 

 

"Práce komise bude dokončena v polovině září, její závěry budou zveřejněny agenturou Roscosmos. Poté se určí opatření k předcházení podobným situacím," zveřejnila agentura v prohlášení.
 

klma TN.cz