OBCHODNÍ INSPEKCE

Čeští obchodníci diskriminují čím dál víc! Nepoctivých prodejců jsou stovky

Dítě v restauraci
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
21.5. 2020 6:47
Téma:

Na rozrůstající se diskriminaci spotřebitelů upozornila Česká obchodní inspekce (ČOI). Za minulý rok poskočil počet takových případů téměř na dvojnásobek.

Za loňský rok mají za sebou inspektoři ČOI celkem 540 kontrol, z toho ve 22 případech zjistili podezření na diskriminaci. Většinou se jednalo o diskriminaci v restauracích, kdy byli česky hovořící zákazníci ve výhodě oproti cizincům.


"Česká obchodní inspekce zaznamenala oproti roku 2018 nárůst počtu případů tohoto nežádoucího jednání. V roce 2018 se jednalo o 13 případů a v roce 2019 to bylo již 22 případů. Vzhledem k této skutečnosti bude problematice diskriminace spotřebitele věnována ze strany České obchodní inspekce zvýšená pozornost i v roce 2020,“ řekl k výsledkům kontrol ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

 

Kontroly ČOI v krajích


Inspektoři ovšem kontrolovali i další případná pochybení. A ty objevily ve 233 případech, ve 110 se jednalo o nedostatky v dodržování zásad poctivosti prodeje a v 82 obchodníci neseznamovali zákazníky s cenami nabízených výrobků nebo poskytovaných služeb v souladu s cenovými předpisy. Jiné prohřešky se již objevily jen v minimu případů.

 

 

Celkem našli inspektoři nějaký prohřešek u 43,2 procenta kontrolovaných. Nejhorší situace byla v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde se podíl dostal až na 53,2 procenta, naopak nejvíce poctivých podnikatelů bylo Královéhradeckém a Pardubickém kraji, kde se nedostatky objevily jen ve 14,8 procentech kontrol.

 

Děti si alkohol koupí bez problémů, politici hledají řešení. Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz