OČKOVÁNÍ U PRAKTIKŮ

Praktičtí lékaři: Můžeme očkovat i chronicky nemocné mladší 70 let

Alena Zvěřinová
Alena Zvěřinová
Aktualizováno 20:38
2.3. 2021 10:38
Téma:

Očkování proti covidu-19 v ordinacích praktických lékařů vázne i proto, že stát včas nepřipravil podrobný plán přísunu a využití vakcín v ČR. Praktičtí lékaři poukázali na selhání státu také v tom, že vakcínou AstraZeneca měli očkovat praktici, ale dosud se tak nestalo.

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka se obává, že přibude podvodníků poté, co vláda schválila 100% nemocenskou pro všechny v karanténě. Při dřívějším poklesu příjmu jen na 60 % neměli lidé důvod předstírat, že potřebují karanténu.

 

"Funguje to tak, že pacient na pokyn hygieniků telefonuje nebo mailuje s tím, že mu hygiena řekla, aby kontaktovat svého praktika s žádostí o karanténní neschopenku," popsal běžnou praxi. "Nemáme informaci, jak a kde si to ověřit," zdůraznil jeho kolega, praktický lékař Cyril Mucha.

 

 

"Registrační systém dnes nefunguje, snad kolem poledne by se to mělo zlepšit," postěžoval si předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka na překážky v ordinacích. Vakcíny AstraZeneca mají podle jeho slov dostat přednostně ordinace těch praktiků, kde je přihlášeno nejvíc zájemců o očkování.

 

Praktičtí lékaři podle Petra Šonky už nyní mohou registrovat k očkování i chronicky nemocné zájemce mladší 70 let. "Nejčastěji mezi nimi budou onkologičtí pacienti," upřesnil s tím, že praktici od ministerstva dostali seznam chronických onemocnění, kde lze očkovat už nyní. Tedy bez ohledu na věk pacienta.

 

"V březnu stihneme naočkovat jen asi polovinu těch, kdo ji potřebují. V dubnu už by měla být situace normální," řekl Šonka v souvislosti s váznoucím přísunem očkovací látky. 

 

 

Očkovací látka společnosti AstraZeneca je podle praktického lékaře Cyrila Muchy bezpečná i pro nejstarší populaci. Poukázal přitom na data z Velké Británie, ze kterých je patrné, že po masivním očkování prudce klesla úmrtnost ve skupině nejstarších obyvatel.

 

Lékaři se ohradili proti tvrzení, že nemají zájem očkovat ve svých ordinacích. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) údajně poskytl veřejnosti neúplnou informaci, když řekl, že očkovat chce jen 3300 praktických lékařů z 5000.

 

"Ve skutečnosti šlo o to, že jen zhruba dvě třetiny z celkového počtu praktických lékařů byly schopny zareagovat na výzvu během 24 hodin," upřesnil praktický lékař Bohumil Seifert ze Společnosti všeobecného lékařství.

 

Celou tiskovou konferenci si můžete pustit zde:

TN.cz