koronavirus a těhotenství

Dítě se narodilo s imunitou na covid-19. Virus se u něj ale nepotvrdil

Novorozenec v nemocnici
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
30.11. 2020 15:31
Téma:

Ojedinělým případem narození dítěte s aktivními protilátkami vůči koronaviru se začali zabývat vědci. Žena ze Singapuru totiž v těhotenství covidem-19 onemocněla, začátkem listopadu se jí poté narodilo zdravé miminko s aktivní imunitou proti viru.

Celine Ng-Chan ze Signapuru se virem nakazila spolu s dalšími členy své rodiny v březnu na dovolené v Evropě. "Jednatřicetiletá žena strávila s koronavirem v nemocnici dva a půl týdne,“ píše SkyNews.


I když těhotná onemocněla v prvním trimestru, kdy se jedná o velice nestabilní fázi těhotenství, syna porodila bez jakýchkoli komplikací. "Moje těhotenství i porod proběhly hladce. Jsem šťastná, že jsem Aldrina porodila bez problémů a je zdravý,“ řekla Ng-Chan.

 


Dítě je však nejen zdravé, ale také disponuje imunitou vůči koronaviru, přestože se u něj virus nepotvrdil. Podle ošetřujícího lékaře si matka během nemoci vytvořila protilátky, které se poté přenesly na samotný plod. Žena tak přišla tímto způsobem o svou imunitu vůči covidu-19.

 

"Nevíme, zda přítomnost těchto protilátek u dítěte potvrzuje, že se koronavirem nemůže vůbec nakazit, nebo jak dlouho si ochranu udrží,“ informoval vedoucí singapurské gynekologie Tan Hak Koon.


Odborníci se proto začali tímto případem intenzivněji zabývat a snaží se zjistit, jaký vliv má covid-19 na plod. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se dosud aktivní virus nikdy nenašel v žádných vzorcích tekutin kolem dítěte ani v mateřském mléce matky.

 


Přesto se však experti obávají, že ženy v těhotenství mají těžší průběh onemocnění. Zatím však není jasné, zda mohou rodičky na své dítě koronavirus přenést.

 

V době pandemie platí pro porodnice přísnější opatření. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz