Narodilo se mrtvé

Dítě se při porodu zaseklo. Lékaři mu přetrhli páteř, tvrdí rodiče!

Téma:

Novorozenec zemřel během dramatického porodu na Slovensku. Miminko se rameny zaseklo v pánvi rodičky, nedokázala ho vytlačit. Narodilo se mrtvé, pitva potvrdila oddělení hlavičky od těla. Rodiče viní lékaře, vše prověří vyšetřovací komise.

Místo radosti z narození děťátka, na které se měsíce těšili, prožívají manželé Januvovi obrovský smutek. Lorianku pochovali v pondělí, jejich žal ale nic nezmírní. "Oni ji zabili, hlavičkou vyšlo dítě zdravé," tvrdí Stanislav Januv. O případu píše portál tvnoviny.sk.

 

Spontánní porod v nemocnici v Badejově nejdříve probíhal bez problémů. "Tlačila jsem asi čtyřikrát, vyšla dcera hlavičkou, ale jak měla jít ramenem, zasekla se," popsala rodička Elena Januvová. Lékaři jí tlačili i na břicho, ale dítě nedokázali dostat ven.

 

Až z pitevní zprávy se zdrcení rodiče dozvěděli, že miminko mělo odtrženou krční páteč od lebky a zlomeninu pravého ramene. "Asi ji chtěl vytáhnout, otočil ji a tehdy ji zlomil," myslí si Elena. "Lhal, že se udusila, ale tady to je černé na bílém. Pitva ukázala, co se stalo," doplnil Stanislav.

 

Ředitel nemocnice už zřídil komisi, která postup zdravotníků prověří. Při porodu zasahoval kvalifikovaný atestovaný lékař. "Jakmile nastaly komplikace, které se nedaly předvídat, na sál dorazili další dvoj až trojatestované lékaři, kteří porod převzali," sdělil Marián Petko.

 

 

"Řekli už jen čas smrti. Já jsem se podívala na sestřičku a zeptala se, jestli dcerka zemřela. Ona nic neřekla a sklopila oči," vypráví Elena, jejíž miminko vážilo přes 4,5 kila. Právě to byl důvod, proč se zaseklo v pánvi. Rodička tvrdí, že žádala císařský řez, lékaři to ale odmítli, protože už začala rodit přirozeně.

 

Rodiče se chtějí obrátit na Úřad nad zdravotní péčí, který na Slovensku podobné případy a stížnosti prošetřuje. Poté zváží i to, zda podají trestní oznámení na nemocnici. Lékaři, který podle nich dělal, co mohl, přitom nic nezazlívají.


ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Můj porod? Prožila jsem klinickou smrt!
VÁŠ PŘÍBĚH: Nemocnice selhala na plné čáře

epa TN.cz