Nebezpečí na Frýdlantsku

U divočáka na Frýdlantsku našli parazita. Pro lidi je smrtelný

Divoké prase
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Divoké prase na Frýdlantsku bylo nakažené nebezpečným parazitem svalovcem (trichinella), informovala v úterý Státní veterinární správa (SVS). Parazit může být pro člověka smrtelný.

U uloveného divočáka, který pocházel z Bílého Potoka v Libereckém kraji, objevil Státní veterinární ústav Praha parazita svalovce.

 

Ten u lidí může vyvolat onemocnění zvané trichinelóza, které může být smrtelné. Naposledy na trichinelózu zemřel člověk v 50. letech 20. století.

 

"Z domácích zvířat parazituje nejvíce u prasat, psů, koček a koní. Z divokých zvířat jsou to především divoká prasata, drobní hlodavci, lišky, nutrie, tchoři, jezevci, vlci, medvědi, hyeny, lvi a leopardi, mořští savci aj.," uvedl tiskový mluvčí SVS Petr Vorlíček.

 

 

Krajská veterinární správa SVS pro Liberecký kraj vydala kvůli nálezu mimořádná veterinární opatření. "Ta mimo jiné zakazují manipulaci s černou zvěří a zvěří vnímavou na trichinelózu ulovenou v honitbách ve výše uvedeném katastru až do obdržení negativních laboratorních výsledků. Na trichinelózu budou na základě tohoto nařízení vyšetřovány také všechny nalezené uhynulé kusy vnímavé zvěře. Opatření budou trvat tři měsíce,“ doplnil Vorlíček.

 

Na přítomnost svalovce musejí být povinně v České republice vyšetřována všechna obchodovaná a ulovená divoká prasata, dále také prasata domácí i koně poražená na jatkách.

 

"Do konce loňského listopadu bylo (včetně kusů z dovozu) vyšetřeno přes 127.000 prasat divokých, přičemž ve stejném období v roce 2017 se jich vyšetřilo takřka 198.000. K potvrzeným případům výskytu parazita u divočáků dochází velmi zřídka, ale stále se takové případy vyskytují. V loňském roce byla přítomnost trichinel kromě aktuálního případu zjištěna také u tří z Maďarska dovezených kusů," dodal Vorlíček.

reg TN.cz