Nastartujme Česko

Divocí koně, zubři i pratuři. Unikátní podívaná v milovické rezervaci

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 3. 9. 2020

V bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku vyrostla unikátní rezervace. Kromě vzácných rostlin a motýlů jsou v ní k vidění i divocí koně, šlechtění pratuři a zubři.

Milovická rezervace je vůbec první rezervací divokých koní v Česku. Do bývalého vojenského prostoru přišlo první stádo v roce 2015 a od té doby ke koním přibyli také zubři evropští a pratuři.

 

"Přítomnost velkých kopytníků byla po tisíce let zdrojem spousty drobných narušení, jež udržovala jemnou krajinnou mozaiku. Díky nim byla příroda ve stavu neustálé změny. Právě to krajina potřebuje, aby si zachovala pestrost, a právě toho se jí dnes nedostává, protože se hospodaří buď příliš intenzivně a na velkých lánech, nebo naopak vůbec," informují zakladatelé rezervace Česká krajina na svém webu.

 

Milovická rezervace vyrostla prakticky z ničeho. Na místě, kde se nyní nachází kvetoucí pastviny, byla ještě před několika lety téměř apokalyptická krajina plná suti a skládek odpadu.

 

 

K tomu, aby rezervace dál prospívala a mohla se rozšiřovat, ale nezbytně potřebuje peníze. Na vybudování rezervace se již vybralo 1,7 milionu korun. Nyní zbývá získat posledních 300 tisíc. Pomoci s rozšířením pastvin a rezervace můžete každý, a to zasláním SMS, nebo přispěním na bankovní účet.

 

Víte o jakékoli iniciativě nebo aktivitě, která se snaží nastartovat ekonomiku? Máte nápad, jak pomoci lokálním podnikatelům nebo živnostníkům? Dejte nám vědět! Napište nám na nastartujmecesko@nova.cz nebo na facebook.

 

GALERIE: Přírodní rezervace Milovice

1
/
18
Zdroj: Kristýna Vondřichová
Přírodní rezervace Milovice - 1

TN.cz