Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 11. 2018
Chybí jim potrava

Divoká zvířata se stahují do měst, napadají lidi! Odborníci varují

Zdroj: TV Nova

Divoká zvířata v poslední době ztrácejí veškeré zábrany. Čím dál častěji se objevují přímo ve městech a přestávají se bát lidí. Podle odborníků je to kvůli říji, hustotě zalidnění a především potravě, která na polích hlavně kvůli suchu chybí.

Ve čtvrtek se proháněl dezorientovaný a vyplašený daněk uprostřed paneláků na sídlišti U Hřbitova v Jihlavě. Vůbec mu přitom nevadilo, že kousek od něj postávají lidé. Odchytit ho museli hasiči a policisté.

 

V centru Litvínova a na Opavsku zase na lidi útočí jinak plaché lišky. Jsou přemnožené. "Ležela jsem a zdálo se mi, jak kdyby mě něco kouslo do nohy. Cvaklo to," vypráví paní, kterou napadla liška.

 

"Toto jsem ještě za svou kariéru neviděl, aby liška napadla člověka!" diví se primář infekčního oddělení nemocnice v Opavě Petr Kumpel.

 

To na Valašsku se už dva měsíce přímo u domů potuluje medvěd. "My jsme přesvědčeni, že může dojít k tomu, že se splete a zabije člověka," bojí se hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

 

A přemnožená divoká prasata jsou s trochou nadsázky víc mimo lesy než v nich. Třeba ve Smrčné na Jihlavsku hned za domy rozryla fotbalové hřiště. "V dnešní zemědělci zničené krajině už nenajdou tolik potravy. Právě okolí těch měst a hlavně místa, kde jsou zahrádky, to je láká," říká Miloš Fischer, jednatel Českomoravské myslivecké jednoty.

 

 

Navíc podle odborníků podobných případů bude přibývat a zvířata se mohou chovat ještě agresivněji. "Liška byla úplně krotká. Ležela naproti mně a nehybně koukala. Když jsem se ji pokusila odehnat, nereagovala," vypráví paní Olga.

 

Pomohlo by prý hlavně to, kdyby se na pole vrátila různorodost a pestrost tak, aby na nich všechna divoká zvířata mohla najít veškeré živiny.

David Pik/mj TN.cz
Reklama