17. demonstrace v řadě

Dlažební kostky, zápalné lahve, slzný plyn. Protest v Hongkongu se vyostřil

Ema Klementová
Ema Klementová
Aktualizováno 30.9. 2019 13:00
Téma:

Hongkong se vzpamatovává z jedněch z nejnásilnějších protestů posledních měsíců. Nepokoje poloautonomní čínskou oblastí otřásaly už 17. víkend v řadě. Demonstranti zakládali ohně a házeli zápalnými lahvemi. Desítky lidí utrpěly zranění.

Protesty v Hongkongu se v neděli vyostřily, demonstranti se opět střetli s policií. Házeli dlažebními kostkami i zápalnými láhvemi. Muži zákona odpovídali gumovými projektily a rozháněli je vodou a slzným plynem.

 

Lékaři museli ošetřit desítky lidí. Mezi zraněnými je i indonéská novinářka, kterou zasáhl gumový projektil. "Poté, co policisté někoho zadrží, je běžné, že se k němu nechovají hezky. Situace se při protestech proti extradičnímu zákonu ještě zhoršila. Policisté protestující nenávidí," sdělil jeden z demonstrantů.

 

Pořadatelé víkendových demonstrací nežádali úřady o povolení. Zpočátku šlo o poklidný pochod, kterého se zúčastnily tisíce lidí. V neděli odpoledne se ale situace zvrhla a propuklo násilí. Ozval se i varovný výstřel.

 

"Několik policistů obklopila a napadla velká skupina násilných protestujících. Jejich životy byly ve vážném ohrožení a jeden ze strážníků vystřelil na obranu do vzduchu," uvedla hongkongská policie v oficiálním prohlášení.

 

 

Jedny z nejnásilnějších protestů proti centrální vládě Hongkongem otřásly těsně před 70. výročím vzniku Čínské lidové republiky. Úterních oslav v Pekingu se má zúčastnit i správkyně Hongkongu Carrie Lamová.

 

I na významný den jsou naplánovány protesty. K pochodu kolem vládních budov z bezpečnostních důvodů organizátoři nedostali povolení, i navzdory zákazu se ale zřejmě uskuteční.
 

Související témata:
epa TN.cz