mapa exekucí

Dluhy Čechů v exekuci by zaplatily 1500 km dálnic. Kdo dluží nejvíc?

Téma:

V Česku stoupá počet lidí, na které je uvalena exekuce. V některých městech je občanů s exekucemi více než polovina. Mezi ně patří třeba Horní Blatná v Krušných horách. Exekuci tam má 63 % lidí.

Vyplývá to z údajů organizace Otevřená společnost. Takové číslo starostu města sice překvapilo, ale přiznal, že ve městě není práce. Mnozí dlužníci si za problémy mohou z velké části sami.

 

44letý muž z Horní Blatné jen na penále dluží v exekuci 400 tisíc korun. Přiznává, že si v minulých letech půjčil od finančních firem 230 tisíc korun. Ty pak nedokázal splácet.

 

Minimálně každý druhý v tomto městě má podle statistiky problém s exekutory. Že řada lidí z Horní Blatné nemá peníze, potvrdil i majitel obchodu s potravinami. Tržby mu klesají. Chtěl být za dobráka a začal prodávat jak se říká na sekeru.

 

 

V Horní Blatné podle údajů neziskové organizace má s exekucemi problémy 63 % obyvatel. A protože jich tu žije kolem 400, dostáváme se k číslu zhruba 250 lidí. Obci se ozvaly dvě společnosti, které chtějí dlužníkům poradit, jak se dostat z nejhoršího - třeba osobním bankrotem.

 

Dluží každý desátý Čech

Podobné problémy mají i jinde. Jen za poslední rok přibylo Čechů s exekucí více než třicet tisíc, je jich 863 tisíc. Podle statistik dluží skoro každý desátý. Nejhůř je na tom Ústecký kraj. A mnohem častěji se také lidé začali potýkat s několika exekucemi najednou.

 

Češi v exekuci dluží 239 miliard korun. Za to by se dalo postavit asi 1500 kilometrů nových dálnic. Dlužná částka je sice o 100 miliard nižší než loni, ve statistice ovšem chybí dluhy právnických osob.

 

 

Aktuálně je v Česku více než čtyři a půl milionu exekucí. 90 % se prý nedá vymáhat. Počet exekucí za poslední rok narostl v Karlovarském kraji, a to o desetinu. Spolu s Ústeckým krajem je tam v exekuci téměř každý pátý. Nejméně dlužníků je naopak na Zlínsku a Vysočině. Nejvíce peněz lidé dluží v Praze. A nejméně paradoxně na Ústecku.

 

Podle odborníků lidé víc utrácejí, než vydělávají. A ti, kteří mají nižší příjem, nedokážou peníze ušetřit na nečekané výdaje. K oddlužení má pomoci novela insolvenčního zákona. Zákon ale ještě musí projít parlamentem.

Související témata:
mom/František Nyklas TN.cz