Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 9. 2016
MILIONOVÉ HYPOTÉKY

Češi dluží miliony, nejvíce lidé v Praze! PŘEHLED PO KRAJÍCH

Kalkulačka_bydlení, nezaměstnanost
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Realitní makléři mají v dobách výhodných hypoték žně. Jen v první polovině roku poskytly banky na bydlení více než 102 miliard korun, nejvíce Pražanům. Ani lidé v Jihomoravském nebo Karlovarském kraji ale nežádají málo peněz. Kde se kvůli výhodným hypotékám lidé zadlužili nejvíce?

Anketa

Máte úvěr nebo hypotéku na milion korun a více?

Hlasovalo 7208 lidí.
"Tuzemské banky reportující své výsledky Ministerstvu pro místní rozvoj poskytly za první pololetí 53 685 hypotečních úvěrů v celkovém objemu přesahujícím 102 miliard korun," sdělil TN.cz mluvčí společnosti GOLEM FINANCE Luboš Svačina.

 

"Pokud ke statistice MMR přidáme ještě data za Expobank, Equa Bank, Air Bank a dalších nereportujících bank (Fio bank, mBank, Oberbank a WSPK), pololetní hypoteční produkce bude dosahovat téměř 110 miliard Kč. Nikdy v minulosti suma sjednaných hypoték nevystoupala takto vysoko," dodává mluvčí.

 

Hypotéky po krajích
Zdroj: GOLEM FINANCE

 

Nejvíce si přitom na bydlení půjčují lidé v Praze. Na hlavní město připadá hned čtvrtina všech sjednaných hypoték. Pražané průměrně požadují alespoň 2,6 milionu korun. Tyto statistiky převyšují celorepublikový průměr o více než 700 tisíc korun.

 

 

 

"Co do počtu obyvatel Praha výrazně nepřevyšuje počty obyvatel v Jihomoravském nebo Moravskoslezském kraji, ale velkou roli zde hraje ekonomická síla, poptávka po nemovitostech k dalšímu pronájmu a obecně větší frekvence realitních transakcí (výměna menšího bytu za větší apod.)," vysvětlil mluvčí.

 

Výše hypotéky
Zdroj: GOLEM FINANCE

 

Pokud byste očekávali, že počet hypoték v jednotlivých krajích půjde ruku v ruce s průměrnou výší hypotéky, pak se možná budete divit. Třeba Moravskoslezský kraj je coby do počtu sjednaných hypoték v celkovém pořadí třetí. Průměrná výše hypotéky ale nepřesáhla 1,58 procenta a v přehledové tabulce ho tak najdete na posledních místech.

 

"Ač v posledních letech prochází hypoteční trh velmi dynamickým vývojem, podíly jednotlivých regionů na celkovém počtu i objemu sjednaných hypoték jsou překvapivě konstantní. Jinými slovy v žádném z regionů nedošlo v posledních dvou, ale dokonce ani pěti letech k takové změně (nový developerský projekt, nová pracovní místa a s tím související příliv pracovníků, výrazné zlevnění či zdražení nemovitostí), která by dokázala podíly jednotlivých regionů výrazněji přeskládat," uzavřel Luboš Svačina z GOLEM FINANCE.

 

lud TN.cz
Reklama