Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ONLINE volba europoslanců

Do Bruselu míří 11 nováčků, Zeman o volbách promluví v úterý

Miloš Zeman, Evropský parlament
Zdroj: Profimedia, Getty Images

Volby do Evropského parlamentu v Česku vyhrálo hnutí ANO! Získá 6 mandátů, čtyři bude mít ODS, Piráti a STAN+TOP 09 budou mít 3 europoslance, SPD a lidovci 2, KSČM bude mít jednoho zástupce. Z Evropského parlamentu vypadla ČSSD!

Prezident Miloš Zeman se k výsledkům právě skončených eurovoleb vyjádří během úterka. Na dotaz TN.cz to uvedl mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

 

V lavicích v europarlamentu zasedne za Česko jedenáct nováčků a deset "navrátilců". Třetinu z tohoto počtu tvoří ženy. Účast v právě skončených volbách byla přitom rekordně vysoká - bezmála 29 procent, o deset procent víc než před pěti lety.

 

ANO získalo 21,18 %, ODS dostala 14,54 %, Piráty volilo 13,95 % voličů, TOP 09/STAN získala 11,65 %, SPD získala 9,14 %, KDU-ČSL 7,24 %. KSČM 6,94 %. ČSSD skončila se ziskem 3,95 % pod hranicí potřebnou pro vstup do Evropského parlamentu.

 

V Evropském parlamentu končí lídr KDU-ČSL Pavel Svoboda, který je předsedou vlivného právního výboru. Přeskočili ho Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová. Z 15. místa kandidátky ODS uspěl Alexandr Vondra, z 8. místa kandidátky SPD pak Hynek Blaško. Nejvíce preferenčních hlasů - 67 430 - dostal Luděk Niedermayer z kandidátky TOP 09 a STAN.

 

Eurovolby sledujeme online:

On-line reportáž

Volby do Evropského parlamentu

19:05

Frakce evropských lidovců (EPP) by v parlamentu místo 221 křesel, které obsadila po posledních volbách v roce 2014, měla získat 180 mandátů, zatímco socialisté si ze 191 poslanců pohorší na 145. Obě formace si tedy zachovají postavení nejsilnějších skupin, v 751členném sboru však již nebudou mít většinu. Třetí frakce v pořadí, liberální ALDE, by podle dosud zveřejněných výsledků mohla dosáhnout na 109 křesel. Zástupci těchto frakcí vzápětí po zveřejnění odhadů začali mluvit o spolupráci.

18:42

Podle předběžných údajů o účasti ve všech 28 státech EU přišlo hlasovat 50,93 procent z více než 462 milionů voličů, v roce 2014 přitom v unii hlasovalo 42 procent voličů. V Česku minulý týden hlas odevzdalo 28,7 procenta voličů, zatímco před pěti lety byla účast 18,2 procenta. I tak byla tentokrát ČR zemí s třetí nejnižší účastí v rámci všech zemí EU.

18:26

Aktuální rozložení sil v Evropském parlamentu - prozatímní výsledky

Prozatímní výsledky - zdroj: vysledky-voleb.eu

 

Celkem bude zasedat v Evropském parlamentu deset politiků, kteří jej již znají, zbytek jsou nováčci. Češi poslali do Bruselu sedm žen. Kdo jsou čeští europoslanci si přečtěte zde.

 

Předseda ČSSD Jan Hamáček přiznal, že výsledek je tvrdou ranou pro sociální demokracii. "Je to rána, já to nijak nezastírám. Je to na nás, abychom se s tím vypořádali," řekl v TV Nova Hamáček. Strana věřila, že by alespoň jeden mandát mohla získat.

 

Video: Atmosféra ve volebních štábech

 

 

"Všichni naši soupeři jeli Antibabiše, proto to považuji za velký úspěch. Myslím si, že je to skvělý výsledek," komentoval zisk šesti mandátů předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

 

Podle posledních predikcí zůstane nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu Evropská lidová strana, ta by měla mít 178 mandátů. Sociální demokraté podle odhadů Evropského parlamentu získají 152 křesel. Třetí nejsilnější frakcí budou liberálové, kam spadá i hnutí ANO. Frakce výrazně posílí na 108 mandátů, hlavně díky úspěchu hnutí francouzského prezidenta Macrona.

 

 

Výrazně posílí i frakce Zelených (67 mandátů), Evropští konzervativci a reformisté by měli mít 61 europoslanců, frakce Evropa svobody a národů 55 mandátů, EFDD o dva méně. GUE/NGL získá 39 křesel.

 

Kompletní výsledky najdete zde. Na výsledky ve vaší obci se budete moci podívat zde.

 

Některé státy jako Nizozemsko nebo Slovensko, v nichž se hlasovalo ve čtvrtek a v sobotu, odhady či neoficiální výsledky zveřejnily ještě před uzavřením volebních místností v Itálii, která hlasovala jako poslední stát až do nedělní 23. hodiny. V Nizozemsku podle nich uspěla nová pravicová populistická a euroskeptická strana Fórum pro demokracii (FvD). Naopak propadla protiimigrační Strana pro svobodu Geerta Wilderse. Vítězství slavili sociální demokraté.

 

Slovenská média informovala už ráno o neoficiálních výsledcích z okrskových komisí. Ty se nakonec velmi blížily těm oficiálním. Přes 20 % získala koalice Progresivní Slovensko a Spolu. Na druhém místě skončil s necelými 16 % vládní Směr-SD. Třetí nejsilnější stranou je Lidová strana Naše Slovensko. Uspěly také KDH, SaS a OĽaNO.

 

 

 

Podle průběžných výsledků ve Velké Británii čeká drtivá porážka nejsilnější dvě strany. Volby zřejmě drtivě vyhraje probrexitová strana Nigela Farage. Druzí budou protiunijní Liberální demokraté. Až za nimi by měli skončit Labouristé a vládní konzervativci.

 

V Německu sice vyhrála vládní CDU/CSU kancléřky Merkelové, ztratila ale 6,5 %. Velký úspěch zaznamenali Zelení, kteří skončili hned za ní na druhém místě. Oproti volbám v roce 2014 svůj výsledek téměř zdvojnásobili. Až třetí místo zbylo na sociální demokraty, kteří přišli o více než 11 % voličů. Euroskeptická Alternativa pro Německo získala 11 %, Levice pak dostala 5,5 %, liberálové o 1 desetinu méně.

 

V souboj dvou uskupení se podle průběžných výsledků změnily volby v Polsku. Vládnoucí Právo a Spravedlnost získalo 43,1 %, koalice proevropských stran pak 38,40 %. Nad 5 % se dostaly už jen dvě strany, které měly okolo 6,5 %. Posíleni z voleb odejdou v Rakousku křesťanští demokraté se ziskem kolem 35 %. Druhé místo patří sociálním demokratům s 23 %. Svobodné, které zasáhl skandál okolo bývalého předsedy Stracheho, volilo 17 % Rakušanů.

 

Nacionalistické strany podle průběžných výsledků slaví vítězství ve Francii a v Itálii. Národní sdružení Marine Le Penové ve Francii podle průběžných výsledků těsně porazilo centristické uskupení prezidenta Macrona. Obě strany budou mít ale stejný počet mandátů – 22. Zelení skončili třetí s 12 mandáty, následují republikáni s 7 křesly, levice s 6 a socialisté s 5.

 

Podle průběžných výsledků by Liga italského premiéra Salviniho přes 33 %, sociální demokraté ztráceli přibližně 10 procent. Hnutí 5 hvězd pak získalo přibližně 16,65 %. Jak dopadly volby v jiných zemích se podívejte ZDE.
 

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin: 

sei tn.cz / ČTK