počasí

Pátek byl nejteplejším dnem roku. Teplota překročila 34 stupňů!

Téma:

Pátek se stal nejteplejším dnem roku a na mnoha místech Česka padaly teplotní rekordy. Některá místa hlásila dokonce až 34 stupně Celsia.

Pátek se zapsal jako dosud nejteplejší v tomto roce. Meteorologové naměřili v Brodě nad Dyjí 34,2 stupně Celsia a v Řeži u Prahy a v Tuháni na Mělnicku bezmála 34. Lidé v tropickém počasí zamířili k vodě i za památkami.

 

Tropických teplot si ale moc dlouho neužijeme. O víkendu má přijít výrazné ochlazení až o 10 stupňů.

 

"Dnešní teplotní maximum na meteorologické stanici ČHMU Jihlava, Hruškové Dvory bylo rovných 31 stupňů Celsia a byl zde první tropický den tohoto roku," popsal pozorovatel počasí v Jihlavě Petr Janoušek.

 

 

Narváno měla také pražská zoo, kde si užívaly především rodiny s dětmi na prázdninách.

 

"Zvířata se schovávají ve stínu pod převisy stromů. Vedle máme lední medvědy, kde máme speciální zařízení - ledovač. Případně jim chovatelky spolu s krmivářema dělají speciální zmrzliny. Samozřejmě spoustu expozicí má rybníčky nebo nějaká mlžítka," okomentoval počasí veterinář pražské zoo Roman Vodička. 
 

Meteorologové zároveň vydali výstrahu před silným deštěm a bouřkami. Už v noci by měly přecházet do trvalejšího deště. Ve středních a jižních Čechách a na severu Moravy hrozí vzestup hladin některých řek. 

Rebecca Diatilová, JH TN.cz