odložené dítě

Do babyboxu v Hradci Králové někdo odložil holčičku. Dostala krásné jméno

Babybox
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
17.12. 2020 7:16
Téma:

Do babyboxu v Hradci Králové ve středu večer někdo odložil miminko. Novorozená holčička dostala jméno Olinka, podle lékařů je zdravá a má se čile k světu. Děvčátko je už čtvrtým dítětem odloženým do babyboxu v záchranné službě Královéhradeckého kraje.

"Doktorka Jana Maléřová vybalila holčičku na první pohled zdravou a otřenou od porodního mázku, ale s neošetřeným pupečníkem,“ informoval zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Záchranná služba poté miminko odvezla do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.


Novorozené děvčátko dostalo krásné jméno Olinka podle Olgy Stanleyové, která Hessovi ve středu předala darovací smlouvu na babybox, který se otevře 4. února v Oblastní nemocnici Náchod. Holčička je už 214. dítětem, které se díky babyboxu podařilo zachránit.

 


Jen před několika dny zdravotníci v pardubickém babyboxu nalezli další odloženou holčičku, kterou pojmenovali Jiřinka. "Miminko mělo ošetřený pupečník gumičkou do vlasů, bylo nakojené a mělo plenu,“ sdělil Hess.


První babybox byl v České republice zprovozněn 1. června 2005 v GynCentru v Praze 9. Jedná se o chráněné stanoviště umístěné v klidnější části nemocnic, nebo zdravotnických zařízení, kam mohou rodičky v těžké životní situaci anonymně odložit novorozence.

TN.cz