Jednání ve Francii a Německu

Do brexitu zbývá 70 dní! Johnson objíždí EU se svým plánem brexitu

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Publikováno 22. 8. 2019
Téma:

Britský premiér Boris Johnson se ve čtvrtek v Paříži sejde s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Tématem jejich schůzky bude odchod Velké Británie z Evropské unie. O tomtéž už ve středu Johnson jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ta naznačila, že se nebrání kompromisu ohledně sporné irské pojistky.

Den, kdy Spojené Království opustí Evropskou unii, se neúprosně blíží. Premiér Boris Johnson ale není spokojen se současnou dohodou, kterou vyjednala bývalá premiérka Theresa Mayová, a tak se vydal jednat s evropskými státníky o nových podmínkách.

 

"Chci ujistit naše německé přátele a německou vládu, že my ve Velké Británii chceme dohodu, hledáme dohodu a věříme, že ji získáme," prohlásil Johnson, který chce do 31. října, kdy má nastat brexit, odstranit irskou pojistku. Narušuje podle něj suverenitu Británie.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová po schůzce s Johnsonem připustila, že možnost vymazání irské pojistky z dohody není nereálná a že by se vše dalo stihnout do plánovaného termínu odchodu.

 

"Bylo řečeno, že řešení možná najdeme během příštích dvou let, ale vy ho možná najdete v následujících 30 dnech. Proč ne? Tak bychom se dostali o další krok kupředu. Musíme zapracovat na tom, aby se nám to podařilo," uvedla Merkelová.

 

 

Podle kancléřky by si ale nejdřív měl Londýn jasně stanovit, jaké budou jeho vztahy s Bruselem poté, co osmadvacítku opustí. Sama ale uvedla, že jsou obě strany na dobré cestě.

 

Boris Johnson bude ve čtvrtek o kompromisech ohledně dohody mluvit s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Francie je sice připravená s Británií jednat, k brexitu se ale staví přísněji než Německo. Macron nechce, aby mezi Severním Irskem a Irskem vznikla tvrdá hranice, což zaručuje právě pojistka, kterou chce Johnson z dohody odstranit.

epa TN.cz