lék ivermektin

Do Brna dorazil "koňský lék". Budou ho podávat pacientům s covidem

Josef Svoboda
Josef Svoboda
3.3. 2021 21:49
Téma:

Po týdnech debat o léku ivermektin zřejmě už chybí jen hodiny, aby ho Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil pro pacienty nakažené koronavirem. Dodávka dorazila v úterý do Brna a první pacienti už ho dostávají.

Primář Fakultní nemocnice u svaté Anny Michal Rezek nasazoval ivermektin u těžce nemocných už od podzimu. Výsledky na třiceti pacientech ukázaly, že lék by mohl být cestou z beznaděje. Od úterý má nemocnice plné sklady.

 

"Podařilo se nám ho sehnat v Bulharsku, což je jedna země, kde je registrovaný," uvedl Rezek. Celkem má nemocnice 200 tisíc tablet, které mohou pomoci až dvaceti tisícům pacientů. Někteří lékaři označují nasazení léku proti koronaviru za hazard.

 

"Vůbec nechápu, jak si to někdo může dovolit podávat bez prokázaného účinku," vyjádřil se přednosta kliniky infekčních chorob FN Brno Petr Husa. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) měl ještě před pár týdny podobný názor. Ten se ale změnil, když se o lék začal zajímat premiér.

 

 

"Některá data hovoří pro to, že by mohl pomoci pacientům s koronavirem," otočil Blatný. Premiér Andrej Babiš (ANO) se v objednávce léku pro nemocnici osobně angažoval a tvrdí, že dokázal vyjednat nižší cenu. "Ta cena je teď třikrát nižší, než za kterou se lék objednával původně," pochvaluje si Babiš.

 

Jedna krabička léku vyšla na 700 korun. Vystačí pro dva pacienty, léčba je tak zhruba 170x levnější než při použití nejmodernějších léků na bázi monoklonálních protilátek. Premiér je přesvědčený, že ivermektin bude účinný.

 

Ivermektin teď zůstává ve skladu a hned po urychleném schválení ho mohou žádat nemocnice i praktičtí lékaři pro své pacienty. Státní úřad pro kontrolu léčiv bude průběžně shromažďovat data o vlivu na stav pacientů i nežádoucích účincích.

TN.cz