ČHMÚ

ON-LINE: V ČR řádí bouřky! Padají kroupy jako vajíčka, hrozí i povodně

Brabec Martina
Martina Brabec, Lucie Krošová
Aktualizováno 20:09
24.6. 2021 6:22
Téma:

Do České republiky se v noci opět vrátily bouřky, které udeřily vší silou. A klid hasiči nebudou mít ani během noci na pátek. Meteorologové totiž vydali další výstrahu před velmi silnými bouřkami a povodněmi. Ve Valticích padaly kroupy velikosti vajec. Aktuální informace sledujte v naší on-line reportáži.

Česko prožívá bouřlivý týden. Po tropických dnech minulého týdne dorazily v pondělí první bouřky, které napáchaly řadu škod. Ještě intenzivnější bouřky zuřily v noci ze středy na čtvrtek a ani to není konec. Už od čtvrtečních 17 hodin platí další varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), které později ještě zpřísnil. 

 

 

Velmi silné bouřky s vysokým stupněm nebezpečí by ve čtvrtek večer měly zasáhnout téměř celé území republiky. "Očekává se možný výskyt velmi silných bouřek s přívalovými srážkami s lokálními úhrny kolem 50 mm, nárazy větru kolem 25 m/s (kolem 90 km/h) a kroupami i větších rozměrů," uvádí ČHMÚ.

 

Pro Karlovarský, Ústecký a část Libereckého kraje platí varování před silnými bouřkami. Lokální úhrny by mohly dosáhnout 40 mm a nárazy větru můžou být kolem 20 m/s (70 km/h).

 

Výstraha před bouřkami:

 

Spolu s varováním před bouřkami vydali meteorologové výstrahu i před povodněmi, které hrozí na většině území. Varování platí až do pátečního večera. Nejhorší situaci meteorologové očekávají ve Středočeském, Plzeňském  a Jihočeském kraji, kde hrozí na některých místech i druhý stupeň povodňové aktivity.

 

Výstraha před povodněmi:

 

Bouřky způsobily problémy na železnici i v dodávkách elektrického proudu. Ovlivnily také provoz jaderné elektrárny Temelín, která musela kvůli následkům bouřky předčasně odstavit II. blok.

 

Voda z potoka zatopila řadu domů v Mariánském údolí na Brněnsku:

 

Počasí překvapilo i Čechy v Mariánských Lázních: 

Některá videa sdílejí i na sociálních sítích:

 

GALERIE: Velmi silné bouřky v Česku

1
/
7
Zdroj: TN.cz
Bouřky v Česku - 1

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz