výsledky statistiky

V Česku pracuje 700 tisíc cizinců. Úřady by chtěly dalších 400 tisíc

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
Aktualizováno 7.10. 2019 13:37
Téma:

V Česku přibývají cizinci, kteří k nám jezdí za prací. Podle Českého statistického úřadu už jich je 700 tisíc. Pracují na stavbách, v prodejních centrech i v různých firmách.

Slováci, Ukrajinci, Poláci nebo třeba Rumuni, těch v česku přibývá. Pracují většinou v zaměstnaneckém poměru. Česká republika podle ekonomů prožívá tučné časy a to je podle nich důvodem, proč od loňského roku stoupl počet cizinců u nás o 38 tisíc.

 

Podle Svazu průmyslu bychom ale v Česku potřebovali dalších zhruba 400 tisíc pracovníků. Mezi řídícími pracovníky a specialisty je nejvíc Slováků. Následují Rumuni, naopak cizinců je málo mezi techniky nebo řemeslníky. Nadprůměrně se naopak uplatňují při obsluze strojů a také v nekvalifikovaných profesích.

 

Mezi cizinci pracujícími v naší zemi převažují muži, a to poměrem 63:37 oproti ženám. Například pracovník z Bulharska je pětačtyřicetiletý muž po střední škole nebo po základce. Každý druhý pak pracuje v Praze. Převažují ti, kteří získali místo přes pracovní agenturu. Měsíčně bulharští pracovníci odpracují nejvíce hodin, a to téměř 177. Nejčastěji obsluhují stroje.

 

 

Zatímco koncem loňska bylo v Česku zaměstnáno 121 086 Ukrajinců, za letošek jich během prvních šesti měsíců přibylo zhruba 32 tisíc. Nejvíce pracují na stavbách nebo opravují vozidla.

TN.cz