Uprchlíci na Pardubicku

Do Česka pronikla pětice migrantů, skrývali se na náklaďáku

Michaela Trochová
Michaela Trochová
Aktualizováno 19:56
3.2. 2020 19:38
Téma:

Pětici cizinců, kteří u sebe neměli doklady a ke své totožnosti uvedli pouze to, že jsou z Afghánistánu a jsou mladší osmnácti let, zadržela pardubická policie.

Policisté z Odboru cizinecké policie si skupinky cizinců všimli na autobusové zastávce v Ústí nad Orlicí. Protože se nedokázali identifikovat, byli policisty zajištěni a převezeni na oddělení.

 

"Po sledu úkonů směřujících k identifikaci cizinců jsme zjistili, že žádný ze zajištěných nepožádal o azyl v zemích Evropské unie. Cizinci dále uvedli, že jsou na cestě přibližně rok a do České republiky přicestovali tzv. Balkánskou cestou, kdy za služby platili převaděčům částky v řádech tisíců eur. Vypověděli, že cestovní doklady buď nikdy neměli vydané, nebo je záměrně po cestě zničili," uvedla mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

 

 

Nevlastnit a nikde neukazovat doklady bylo podle nich zásadní pravidlo, které jim převaděči doporučovali. "Vyhýbali se oficiálním hraničním přechodům, vyhýbali se policii i úřadům. V Ústí nad Orlicí se objevili poté, co vystoupili z nákladního vlaku jedoucího ze Srbska," doplnila policejní mluvčí. Úkryt nákladního vlaku využívali po cestě opakovaně, na jednom z nich pravděpodobně pronikli i přes české hranice.

 

 

Dle jejich vlastních slov byl cíl jejich cesty Německo. "Důvod cesty byl dle výpovědí čistě ekonomický, chtěli v Německu studovat nebo pracovat," doplnila Janovská. Tam už se ovšem nepodívají.

 

"Cizinecká policie vydala Rozhodnutí o zajištění cizince podle zákona o zajištění cizinců a následně Příkaz k umístění cizince do Zařízení pro zajištění cizinců, kam byli všichni umístěni a nadále probíhají další úkony v rámci správního řízení," uvedla k dalšímu osudu migrantů policejní mluvčí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz