Bouře Fabienne

Bouře Fabienne poničila Česko. Škody jdou do stovek milionů

Už druhý den se lidé potýkají s následky po bouři Fabienne. Pojišťovny, energetici a lesníci už také sčítají škody. Ty půjdou, podle prvních odhadů, až do stovek miliónů korun.

Poničené domy, auta. Stovky tisíc lidí bez elektrického proudu, spoušť v lesích. Větrná bouře Fabienne se prohnala Českem a ničila, kudy prošla.


Bez elektřiny bylo na 140 tisíc domácností. Až v úterý odpoledne se podařilo energetikům všechny znovu připojit. “V současné době sčítáme škody. Nynější odhad je mezi šedesáti až sedmdesáti miliony korun,“ sdělila mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.


Další odhadem desítky miliónů zaplatí za řádění větru pojišťovny na poničených domech, střechách, autech a pořádnou paseku nadělala Fabienne i v lesích. Tam se s rozsáhlými polomy budou potýkat ještě mnoho měsíců. “Podle prvních odhadů, které máme, bylo v lesích poškozeno asi tři sta tisíc metrů krychlových dříví,“ řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklova.

 


V lesích půjdou škody do miliónů korun, nejhorší situace je v Plzeňském, Středočeském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.


V pondělí nad ránem na silnici z Dačic na Jindřichův Hradec v jižních Čechách sfoukl silný poryv větru cisternu plnou mouky ze silnice do příkopu, jakoby byla lehký papírek. Až v úterý odpoledne se mnohatunový náklad podařilo přečerpat do náhradního vozidla a dostat cisternu zpátky na silnici. Při nehodě naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Související témata:
David Pik, rod TN.cz