VÝSTRAHA

Do Česka se řítí velmi silný vítr! Hrozí poškození vedení a popadané stromy

Silný vítr komplikoval dopravu v Olomouckém kraji
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 27. 12. 2020 11:53
26.12. 2020 11:35
Téma:

Před velmi silným větrem vydal varování Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Od nedělního dopoledne postupně zasáhne regiony od severu Čech, pak se přesune na Moravu.

Pro část Libereckého kraje platí od nedělní půl dvanácté hodiny dopolední varování ČHMÚ před velmi silným větrem. Ve zbytku kraje a části Ústeckého a Královéhradeckého kraje hrozí silný vítr, tedy o stupeň nižší nebezpečí. Vítr může v nárazech dosahovat rychlosti přes 85 kilometrů za hodinu, na horách na severu republiky až kolem 110 kilometrů za hodinu.


“Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Je možné přerušení elektrického vedení. Hrozí ztížení chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Mohou nastat komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, existuje možnost převrácení prázdného nákladního automobilu,“ varovali meteorologové.

 

Jako první začne platit výstraha na severu Čech:

 

ČHMÚ doporučuje sledovat vývoj situace na webu ústavu, sledovat dopravní zpravodajství. "Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Omezte pohyb venku i jízdy autem. Nezdržujte se a neparkujte zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechoďte do lesa a nepřibližujte se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jeďte maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezte vycházení a nevydávat se na túry. Dodržujte pokyny Horské služby," dodal ČHMÚ.
 

 

Od jedné hodiny se velmi silný vítr objeví také v částech Pardubického, Středočeského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a na Vysočině.

 

V neděli odpoledne pak přibudou další regiony:


V pondělí se pak výstraha rozšíří ještě na další okresy v Moravskoslezském kraji. Pro zbytek Moravy a Slezska a severní a východní část Čech bude také platit varování před silným větrem.

 

V pondělí dopoledne bude platit výstraha pro velkou část Česka:

 

Později pak už jen na východě země:

 

"Počasí u nás bude ovlivňovat hluboká tlaková níže nad Britskými ostrovy a s ní spojená okluzní fronta, která bude během pondělí přecházet přes naše území. Před ní k nám bude zesilovat jižní až jihovýchodní vítr," objasnili meteorologové.

 

Stovky výjezdů hasičů, desítky popadaných stromů včetně těch vánočních – takto řádil silný vítr v Česku začátkem prosince, podívejte se na reportáž TV Nova:

 

TN.cz