Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Invazivní druhy

Do Česka se stěhuje "cizí" hmyz. I komáři přenášející malárii

V Česku je čím dál více hmyzu, který se u nás dříve nevyskytoval. Je to prý oteplováním. Jedná se například o komáry, kteří v tropech běžně přenášejí vážné nemoci, jako třeba malárii.

Přenos těchto chorob u nás zatím sice nehrozí, ale pokud se prý bude do budoucna dále oteplovat, vyloučit to podle odborníků nelze.

 

Komáry Češi znají jako malý hmyz, který je – kromě otravných štípanců – v podstatě neškodný. Teď se sem ale dostávají jejich agresivnější příbuzní z jihu.

 

Tropičtí komáři jsou nejvíce spojováni s malárií – horečnatým onemocněním, které může být i smrtelné. Ti už v Česku jsou. Nemoc prý ale přenášet zatím nemohou. I kvůli tomu, že u nás k roznesení škodlivých nemocí nejsou podmínky.

Spousta druhů hmyzu se šíří přirozenou cestou z jižně položených oblastí, jiní mění svou strategii a v Česku například zimují.

 

Další hmyz sem byl dovlečen třeba na rostlinách nebo potravinách. Díky vysokým teplotám tu bez problémů přežívá a působí velké škody. Nemá totiž často žádné přirozené nepřátele. To se týká třeba octomilky z Japonska.

 

Nedávno také východní Moravu zaplavily housenky, které ožíraly keře buxusu ve velkém. zavíječ zimostrázový tam dřív také nebyl. Na Liberecku teď zase řádí muška, která ničí rododendrony.

Teplo svědčí také jednomu z nejnebezpečnějších pavouků u nás – zápřednici jedovaté. Pochází z jihu Evropy a v Česku byl ještě před dvaceti lety vzácností.

pez, Eliška Zvolánková TN.cz